avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 598 soluții astăzi
Forum Activitate madalina85

Activitate madalina85

multumesc frumos pentru raspuns. In ceea ce priveste legea 200/2006 vroiam sa stiu daca se aplica.
Buna ziua! In urma cu o saptamana am primit o sentinta judecatoreasca cum ca am de primit de la firma la care am lucrat suma de 3000lei inhurma concedierii pentru perioada de preaviz si salariu compensatoriu.
Intre timp firma a inceput procedura de insolventa.
Am vorbit cu firma lichidatoare dar acolo sunt trecuta cu o alta suma (mult mai mica)
Vreau sa stiu in cat timp pot recupera banii de la lichidator si ce e de facut.
As mai dori sa stiu de asemenea sa stiu daca pot apela la fondul de asigurare a creantelor salariale si care e procedura. Ce imi puteti spune despre judecatorul sindic???
Sper ca am expus binisor problema.
Multumesc frumos!
Răspuns la discuția litigiu de munca in instanta
Este vorba despre un salariu compensatoriu conform CCM , de plata perioadei de preaviz si a concediului de odihna neefectuat.
Cum pot afla cine este lichidatorul??
Va multumesc pentru raspunsuri
BUna ziua! Am dat firma la care am lucrat in judecata pentru neplata drepturilor salariale.
Am inteles cum ca intre timp firma ar fi dat faliment. Vreau sa stiu daca trebuie sa ma inscriu uundeva la masa creditorilor am inteles sau ceva de genu pentru a primii banii, sau trebuie sa astept sentinta judecatoreasca si urma deciziei va fi fostul angajatorul obligat sa ma plateasca????
As mai dori sa stiu cat tine perioada de pronuntare
Va multumesc frumos
Răspuns la discuția recuperarea drepturilor salariale
intr-adevar nu puteti sa fiti sigur ca cei de la ITM isi vor face datoria dar merita sa incercati. Sunt in situatia in care peste 2 zile am infatisare cu firma la care am lucrat pentru aceeasi problema asa ca iti dau un sfat sincer sa te gandesti de 2 ori inainte sa dai firma in judecata indiferent ca legea e de partea ta si nu faci altceva decat sa iti aperi drepturile.
II poti da in judecata daca sti ca iti permiti un avocat si sa platesti expertiza ( asta in cazul in care vei pierde cazul) .
Răspuns la discuția recuperarea drepturilor salariale
de ce nu mergeti sa faceti o sesizare la ITM?!
Răspuns la discuția urgent
multumesc pentru raspuns! vreau sa stiu daca trebuie sa platesc la inceputul procesului sau la sfarsit si daca stiti cumva cam cat ar costa
Discuție urgent
Buna ziua! am dat in judecata firma la care am lucrat pentru neplata drepturilor banesti in urma concedierii.(anume: plata perioadei de preaviz, plata a unui salariu compensatoriu si a zilelor de concediu de odihna neefectuate)
Peste 2 zile am prima infatisare.
Stiu ca aceasta actiune este scutita de taxele de timbru , dar vreau sa stiu daca pentru expertiza trebuie sa platesc ceva.
multumesc
Răspuns la discuția Impozitul forfetar
Nu am intrat inca in hora si am vrut sa fiu pregatit sa o fac.Am zis ca e mai bine sa intreb decat sa ma trezesc dupa infiintarea firmei ca nu am de unde sa i-l platesc.In legatura cu eventuala eliminare a lui, asta depinde daca va cadea actualul guvern sau nu.Si asa,tot e neclar cand anume il vor scoate.Cel mai probabil la anul.Am citit si declaratiile domnului Pogea de dinaintea ordonantei in care spunea ca firmele nou-infiintate nu vor plati impozitul forfetar in primul an de activitate.Totusi,citind ordonanta nu am gasit vreo referire la acest lucru.Si nici nu am gasit pe cineva sa ma lamureasca asupra acestui lucru.Asa stand lucrurile ma gandesc ca e mai bine ori sa aman deschiderea firmei pana in momentul cand va fi eliminat acest impozit ori sa optez pentru un P.F.A.
Răspuns la discuția Impozitul forfetar
Va multumesc pentru raspuns.Din cate am reusit sa inteleg eu,plata se va face incepand cu anul urmator dar nu am inteles daca de la inceputul anului 2010 sau am o perioada de gratie de un an de zile (asta ar insemna sa incep sa platesc acest impozit la sfarsitul anului 2010).Precizez ca am incercat sa gasesc raspunsul in O.G. 34/2009 care reglementeaza impozitul forfetar dar nu am gasit nimic referitor la firmele nou-infiintate.