avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 215 soluții astăzi
Forum Activitate ancuta1983

Activitate ancuta1983

Buna. As dori si eu daca poate cineva sa imi raspunda la intrebarea: ce masuri se pot lua asupra unui manager zonal al unei firme, care constant trimite mailuri in care scrie negru pe alb ca suntem obligati la ore suplimentare si venit la munca inclusiv sambete si duminici in caz de nerealizare targete, targete care evident nu sunt impuse in contractul de munca. pe langa asta, amenzi care se dau, retrageri salariale pentru neindeplinirea lor...Cat de legat este acest lucru si care este probabilitatea ca in instanta sa fie castigat un eventual proces impotriva acestor abuzuri?
Va multumesc
ok.multumesc frumos.acum sunt lamurita si stiu exact ce tb sa le spun maine cand voi merge.cu siguranta ma voi apuca mai repede de dosarul pt indemnizatie si nu voi astepta sa treaca cele 60 de zile mai ales ca va dura pana voi primi actele de la firma,fiind angajata unei firme din Cluj.
multumesc inca o data pt raspuns
o seara frumoasa
multumesc pt raspuns.inseamna ca maine cand merg la medicul de familie trebuie sa ii comunic ca mai trebuie sa imi dea concediu de maternitate pentru restul de 70 zile...si inca ceva.cererea pt indemnizatia de crestere, respectiv dosarul...trebuie depus in termen de 60 zile de la data expirarii concediului de maternitate? sau de la data nasterii copilului? ca nu inteleg exact...si sa nu fac vreo confuzie.
buna
va rog sa ma lamuriti si pe mine cu o problema ca ori nu sunt eu pusa bine la punct cu legea ori functionarii din petrosani si medicul meu de familie nu cunosc prea bine legile.eu am nascut in data de 4 iulie 2011 iar concediu prenatal l-am luat doar incepand cu data de 8 iunie.daca am luat mai tarziu acest concediu nu mi se prelungeste concediul postanatal cu zilele ramase din prenatal, pana la cele 126 de zile cat totalizeaza prenatal+ postanatal, timp in care trebuie sa fiu platita de angajator cu 85% din salar? si nu medicul de familie trebuie sa imi elibereze concediul sa il trimit angajatorului in continuare? iar cand imi expira cele 126 zile de concediu sa imi depun dosarul pt indemnizatia de crestere? asta insemnand undeva la inceputul lunii octombrie? va rog frumos sa ma lamuriti ca se pare ca eu stiu una, prietenele care si-au facut deja dosarele si-au depus dupa cele 126 zile mie mi se zice ca nu asa....
Răspuns la discuția DATORIE ZAPP
asta vom face.mai e ceva.prietenul meu in momentul de fata nu are niciun fel de venit pentru ca nu lucreaza.cei de la top factoring ne-au spus sa le trimitem un act care sa dovedeasca acest lucru.am zis ca va lua de la fortele de munca o hartie prin care sa demonstreze acest lucru,a facut deja asta urmeaza acum sa o trimitem pe fax la ei sa putem obtine o esalonare a platii.dar vom suna si la zapp in legatura cu penalizarile pentru ca e absurd sa plateasca de 3 ori mai multe penalizari decat suma facturilor...
Răspuns la discuția DATORIE ZAPP
asta am si zis sa facem insa ni s-a spus tot de cei de la top factoring ca zappul nu mai are nici o treaba si acum doar ei se ocupa de recuperarea debitului...dar vom suna cu siguranta
Discuție DATORIE ZAPP
Buna.am si eu o problema in legatura cu o datorie la firma zapp.acum un an si ceva prietenul meu a plecat din tara si au ramas neachitate la zapp doua facturi suma lor totala fiind undeva la 750 ron.aceste doua facturi nu s-au achitat si a prmit zilele trecute o hartie de la top factoring prin care i se cere sa plateasca suma totala de 3700 lei,suma in care sunt incluse cele doua facturi si penalizarile.eu m-am interesat la niste prieteni avocati si mi-au spus ca in cazul in care firma telemobil nu l-a actionat in instanta sa aiba un ordin de executare silita inainte ca penalizarile sa depaseasca suma celor doua facturi neachitate,sa nu recunoasca suma totala si sa nu plateasca nimic pentru ca asta ar insemna sa recunoasca acel debit de 3700 lei.ce este de facut in acest caz?noi am fi dispusi sa platim de 2 ori suma totala a facturilor respectiv 750 lei sa zicem dar acele penalizari sun infernal de mari iar cei de la top factoring cand i-am sunat sa ii intrebam ce e cu acele sume au zic ca in cazul in care se plateste ceva nici gand sa se scada din valoarea facturilor ci se va scadea din debitul total si prima se vor incasa penalizarile.este legal asa ceva?va rog sa imi dati un raspuns sa stim ce ar fi cel mai bine sa facem.ideea e ca vrem sa platim dar nu si acele penalizari.va rog mult sa ne ajtutati cu un raspuns la aceasta problema