Forum Discuţii juridice Executare silită DATORIE ZAPP
Discuție deschisă în Executare silită

DATORIE ZAPP

Buna.am si eu o problema in legatura cu o datorie la firma zapp.acum un an si ceva prietenul meu a plecat din tara si au ramas neachitate la zapp doua facturi suma lor totala fiind undeva la 750 ron.aceste doua facturi nu s-au achitat si a prmit zilele trecute o hartie de la top factoring prin care i se cere sa plateasca suma totala de 3700 lei,suma in care sunt incluse cele doua facturi si penalizarile.eu m-am interesat la niste prieteni avocati si mi-au spus ca in cazul in care firma telemobil nu l-a actionat in instanta sa aiba un ordin de executare silita inainte ca penalizarile sa depaseasca suma celor doua facturi neachitate,sa nu recunoasca suma totala si sa nu plateasca nimic pentru ca asta ar insemna sa recunoasca acel debit de 3700 lei.ce este de facut in acest caz?noi am fi dispusi sa platim de 2 ori suma totala a facturilor respectiv 750 lei sa zicem dar acele penalizari sun infernal de mari iar cei de la top factoring cand i-am sunat sa ii intrebam ce e cu acele sume au zic ca in cazul in care se plateste ceva nici gand sa se scada din valoarea facturilor ci se va scadea din debitul total si prima se vor incasa penalizarile.este legal asa ceva?va rog sa imi dati un raspuns sa stim ce ar fi cel mai bine sa facem.ideea e ca vrem sa platim dar nu si acele penalizari.va rog mult sa ne ajtutati cu un raspuns la aceasta problema
Daca in contract e prevazuta clauza conform careia penalizarile pot depasi debitul principal, atunci ei au posibilitatea de a le pretinde, in caz de neplata la scadenta a facturilor emise.
Revedeti contractul prietenului dvs.
Sfatul meu este sa sunati la zapp si sa vorbiti cu cei de acolo.Cu certitudine veti rezolva probleme pe cale amiabila si in conditii avantajoase si pt dvs si stiu de ce va dau acest sfat. Subliniez sa luati legatura urgent cu cei de la zapp
asta am si zis sa facem insa ni s-a spus tot de cei de la top factoring ca zappul nu mai are nici o treaba si acum doar ei se ocupa de recuperarea debitului...dar vom suna cu siguranta
Sunati cat mai repede.Cunosc o speta asemanatoare care s-a rezolvat in acest mod.Bafta!!!
asta vom face.mai e ceva.prietenul meu in momentul de fata nu are niciun fel de venit pentru ca nu lucreaza.cei de la top factoring ne-au spus sa le trimitem un act care sa dovedeasca acest lucru.am zis ca va lua de la fortele de munca o hartie prin care sa demonstreze acest lucru,a facut deja asta urmeaza acum sa o trimitem pe fax la ei sa putem obtine o esalonare a platii.dar vom suna si la zapp in legatura cu penalizarile pentru ca e absurd sa plateasca de 3 ori mai multe penalizari decat suma facturilor...