Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ore suplimentare si amenzi scrise
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ore suplimentare si amenzi scrise

Buna. As dori si eu daca poate cineva sa imi raspunda la intrebarea: ce masuri se pot lua asupra unui manager zonal al unei firme, care constant trimite mailuri in care scrie negru pe alb ca suntem obligati la ore suplimentare si venit la munca inclusiv sambete si duminici in caz de nerealizare targete, targete care evident nu sunt impuse in contractul de munca. pe langa asta, amenzi care se dau, retrageri salariale pentru neindeplinirea lor...Cat de legat este acest lucru si care este probabilitatea ca in instanta sa fie castigat un eventual proces impotriva acestor abuzuri?
Va multumesc
Nerespectarea legilor si a altor acte normative care reglementeaza domeniul muncii, relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca poate fi sesizata Inspectoratului Teritorial de Munca si/sau Inspectiei Muncii.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.

Art.260 C.mun.
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
....
i) nerespectarea dispozitiilor privind munca suplimentara, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
j) nerespectarea prevederilor legale privind acordarea repausului saptamanal, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
.....
(2) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre inspectorii de munca.