avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ore suplimentare si amenzi scrise
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ore suplimentare si amenzi scrise

Buna. As dori si eu daca poate cineva sa imi raspunda la intrebarea: ce masuri se pot lua asupra unui manager zonal al unei firme, care constant trimite mailuri in care scrie negru pe alb ca suntem obligati la ore suplimentare si venit la munca inclusiv sambete si duminici in caz de nerealizare targete, targete care evident nu sunt impuse in contractul de munca. pe langa asta, amenzi care se dau, retrageri salariale pentru neindeplinirea lor...Cat de legat este acest lucru si care este probabilitatea ca in instanta sa fie castigat un eventual proces impotriva acestor abuzuri?
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 10:27, 21 Mai 2015
Nerespectarea legilor si a altor acte normative care reglementeaza domeniul muncii, relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca poate fi sesizata Inspectoratului Teritorial de Munca si/sau Inspectiei Muncii.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.

Art.260 C.mun.
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
....
i) nerespectarea dispozitiilor privind munca suplimentara, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
j) nerespectarea prevederilor legale privind acordarea repausului saptamanal, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
.....
(2) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre inspectorii de munca.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Salariat secareanuioan secareanuioan daca patronul ati da minim economie pe contract si verbal ati da mai mult ce se antampla. daca patronul nu ati plateste orele suplimentare nici sambetele cu ... (vezi toată discuția)
Ore suplimentare neplatite dragosverban dragosverban Buna ziua ! Am o problema la locul de munca si anume : In contractul de munca sunt stipulate , ca program de munca, o ore pe zi de luni pana vineri. Insa pe ... (vezi toată discuția)
Ore suplimentare cosmin ion cosmin ion Buna seara lucrez la o brutarie de 9 ani si cum de regula se lucreaza sambetele nu am primit nici o data o zi libera si nici un leu an plus la salar.cum as ... (vezi toată discuția)