avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 341 soluții astăzi
Forum Activitate radooqu

Activitate radooqu

Am trimis documentul de confirmare (mai intai la firma care a emis certificatul digital apoi la Anaf), am primit confirmarea de la Anaf, insa nu am formularul 150. Am completat unul descarcat de pe internet insa nu avea numar de inregistrare, prin urmare nu a fost bun. Cum obtin formularul 150 gata completat cu numar de inregistrare de pe site-ul Anaf? Multumesc!
Detin un teren concesionat (apartinand primariei) inca din anul 2000. In ce masura pot cumpara acest teren? Imi permite legea sa fac acest lucru si daca da sub ce conditii, sau e la discretia functionarilor publici si al primarului?
Răspuns la discuția costul intabularii unui imobil
Prin urmare daca se tine cont de imobil, confort, zona etc. toate sunt insumate in valoarea pe piata a acelui imobil, gresesc? Eu cand merg sa intabulez, cum stiu daca persoana care face acest lucru nu ma trage in piept cu cateva zeci de milioane? intre ce valori procentuale din valoarea acelui imobil, este costul de intabulare al unei case?
Care este de regula costul intabularii unui imobil (casa), prin urmare a intabularii unui drept de proprietate exprimata in procent din valoarea imobilului?

Multumesc anticipat.
Buna ziua,

As vrea sa stiu, odata ce autorizatia de functionare al unui bar a fost anulata, iar proprietarii acelui bar, au dus mai departe cazul in justitie, acel bar, desi contravine legii nr. 61/1991 pentru sanctionarea faptelor de încãlcarea unor norme de convietuire socialã, a ordinii si linistii publice, art.2 pct.29 - tulburarea linistii locatarilor intre orele 22,00-8,00, prin producerea de zgomote, larma sau prin folosirea oricarui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare in localurile sau in sediile persoanelor juridice situate in imobile cu destinatia de locuinte sau in imediata vecinatate a acestora, ISI MAI POATE DESFASURA ACTIVITATEA IN PERIOADA IN CARE CAZUL SE AFLA IN JUSTITIE, INAINTE SA SE FI DAT O SENTINTA?

Avem un bar aici intr-o zona rezidentiala, care functioneaza pana la 4 dimineata, vineri si sambata, iar patronul si politia pretinde ca acest bar poate functiona chiar si fara autorizatie de functionare deoarece cazul se afla momentan in justitie, iar ei ar avea de asemenea o hartie de la primarie cum ca au dreptul sa functioneze pana isi recupereaza investitia.

Multumesc anticipat,

Radu
Am si eu o intrebare. Un membru al familiei mele a inchiriat acum cativa ani, doar formal, fara vreun act oficial facut la notar, o casa, unei persoane, care avea sa deschida o firma de croitorie acolo. Au trecut cativa ani de atunci, aceasta persoana si-a bagat masinile de cusut acolo si apoi le-a abandonat. Acum cand ar trebui sa le scoatem afara, persoana nu este de gasit nicaieri, pur si simplu a disparut. Ce este de facut? Politia a zis ca ei nu au ce sa faca intr-un asemenea caz. Si mai important poate acea persoana sa solicite un imprumut prin girarea casei in care figureaza el ca ar avea fima, desi aceasta nu e al lui si n-a fost niciodata?
Răspuns la discuția tulburarea linistii publice
In primul rand multumesc tuturor pentru raspuns.

Am sunat la 112 azi dimineata putin inainte de 3.00, cand cheful si galagia inca era in toi iar strigatele si sticlele sparte nu mai erau de suportat, mi-au facut legatura cu politia (nu stiu daca cea judeteana), dupa ce i-am spus la dl. militist ce se intampla aici, acesta mi-a raspuns ca "nu am eu de unde sa stiu daca intradevar localul are sau nu autorizatie" si daca "am fost eu sa verific daca exista act de autorizatie sau nu?" si de asemenea ca "sa nu mai i-au dupa ce zic colegii sai". Deci prin urmare in viziunea dlui. militean toate ziarele locale care au scris despre anularea autorizatiei cu toate datele necesare ( nr. dosar, nr. hotarare erc.) mint.

In orice caz, cheful a mai durat o ora, pe la 4 s-a oprit, nimeni de la polititie nu a fost aici (desi nu sunt 100% sigur ca nu am stat la panda) dar cheful a continuat inca o ora dupa ce am vorbit cu militeanul de servici.

Nu cred ca politia va face ceva, mai ales in orasul asta mic, cred ca voi urma sfatul domnului Dan si voi anunta garda financiara si inspectoratul de protectia mediului.
Locuiesc in judetul Satu Mare, in localitatea Carei si am de cateva luni sa redeschis un bar in apropiere de locuinta mea. In zilele de vineri si sambata a fiecarei saptamani avem acum de-a face in aceasta zona cu o debandada si un zgomot infernal, atat din cauza muzicii din bar dar si al zgomotului de masini cu casetofoanele la maxim, claxoane, si zeci de persoane in afara barului care huiduie, urla, si chiar isi satisfac necesitatile fiziologice pe unde apuca, chiar si pe casele locatarilor din jur. Acest lucru se intampla de la orele 22 pana la 4 sau chiar 5 dimineata. Azi, chiar si in ajunul craciunului suntem nevoiti sa suportam aceelasi lucru!! Aici sunt cel putin 5 case in zona de imediata apropiere al acestui bar care sunt afectati direct de ce se intampla. S-au facut nenumarate plangeri, atat la politie cat si la primarie, cu liste semnate si declaratii care informau autoritatile cu privire la incidentele ce au loc aici INSA NICI POLITIA SI NICI PRIMARIA NU A LUAT NICI UN FEL DE MASURA de luni de zile. Politia a fost si la mine acasa pentru declaratie, dar pana la urma totul a fost in zadar. Insusi politistul mi-a spus ca barul functioneaza FARA AUTORIZARE DE FUNCTIONARE.

Ce pot sa fac intr-o asemenea situatie? De luni de zile asteptam ca autoritatile locale sa i-a masuri insa nu se intampla nimic. Unde pot sa depun o plangere si sa se aplice odata legea. Poate fi informata DNA pentru asa ceva?