avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 599 soluții astăzi
Forum Activitate anarhy2004

Activitate anarhy2004

Răspuns la discuția Recuperare autoutilitara
Da era vorba de 2 becuri aprinse in bord.
va rog ajutati-ma
in urma cu 2 luni de zi am schimbat distributia la autoutilitara la recomandarea reprezentantei auto de unde am achizitionat masina in urma cu trei ani si la care am facut in tot acest timp toate reviziile respectand planul de intretinere
la cateva zile au inceput sa se aprinda in bord cateva becuri printre care si martor motor
revenind cu masina la service ne-au solicitat sa o lasam pentru investigatii timp de 1 saptamana au schimbat diverse piese de la alti beneficiari pe masina mea dupa aceasta iesind cu masina in probe au ramas in drum cu ea aducand-o in service pe platforma moment in care mi-au cerut acordul sa desfaca motorul acord pe care l-au primit
dupa cateva zile m-am trezit cu un deviz peste 25000 lei spunandu-mi ca ar trebui inlocuite foarte multe piese cum sunt vibrochen, cuzineti, pistoane, axe cu came, tacheti, pompa vacuum, pompa ulei, turbocompresor, set garnituri motor....
intrebarea este cum imi pot recupera masina in starea initiala cum imi pot recupera pagubele masina fiind pe societate si stand de mai bine de 1 luna de zile la reprezentanta
am o firma am cumparat de pe internet marfa(haine) din anglia am platit o factura proforma prin banca acum o saptamana i-am spus omului sa imi dea trk numberul si de 2 zile nu mai raspunde deloc va rog spuneti-mi ce sa fac
Discuție ajutati-ma
am o firma care a fost facuta pe perioada determinata adica a expirat perioada in iunie2011 pe firma am o locuinta intrebarea este ce trebuie sa fac sa pot sa imi pun casa pe nume mentionez ca orc a cerut inchiderea firmei si am cerut la tribunal o amanare
a doua intrebare este ce pasi trebuie urma-ti pentru inchiderea definitiva a firmei
Discuție taxa radio-tv
Buna ziua. Am si eu o problema: [EDITAT], mandatari ai [EDITAT] ma someaza (adica ma suna la telefon) pentru plata sumei de 900 lei reprezentand taxa radio-tv pe mai multi ani in urma, potrivit art. 21-(1) din Codul Fiscal. Mentionez ca sunt persoana juridica si imi desfasor activitatea la adresa unde sunt somat din oct.2009. Sunt obligat sau nu sa platesc aceasta taxa?
Va multumesc.
In data de 28.04.2010 am avut citatie pentru un proces in care am dat in judecata o firma pentru a-mi recupera debitele (eu persoana juridica). Pe portal imi apare : declina competenta de solutionare a cererii in favoarea Judecatoriei Petrosani. Ce inseamna? Ce trebuie eu sa fac in continuare? Mentionez ca nu am primit nimic pe posta, doar ce am citit pe portal.
Am dat in judecata o societate care avea debite la mine (eu = persoana juridica). Cand a primit citatia mi-a achitat debitul. Ce trebuie sa fac in continuare? Mentionez ca nu am depus la dosar taxa de timbru judiciar si prima citatie o am in 4 mai. Nu mai vreau sa recuperez banii de judecata, vreau doar sa inchei procesul. Ce trebuie sa fac?
Discuție acciza
am cumparat parfumuri de la o firma din Spania.( trebuie sa platim accize)?
Am intrebat la vama dar ei nu au treaba cu ceea ce vine din comunitate.
Need your help.
Răspuns la discuția taxa verde
ghola a scris:

www.avocatnet.ro/content/art...



am citit dar nu spune cat retin si unde platesc
Discuție taxa verde
am niste nelamuriri:
1.cumpar si revand calculatoare,electocasnice,etc..... stiu din hg 448/2005 ca retin taxa verde dar nu stiu cat pentru fiecare produs in parte
2.unde o virez daca o retin....
multumesc