Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general taxa verde
Discuție deschisă în Contabilitate în general

taxa verde

am niste nelamuriri:
1.cumpar si revand calculatoare,electocasnice,etc..... stiu din hg 448/2005 ca retin taxa verde dar nu stiu cat pentru fiecare produs in parte
2.unde o virez daca o retin....
multumesc
ghola a scris:

www.avocatnet.ro/content/art...

am citit dar nu spune cat retin si unde platesc
Metodologia de contabilizare a taxei de TIMBRU VERDE
1.La producator si importator, membru Ecotic:
- Se factureaza taxa verde cumparatorului, separat, astfel:
411 = 707, 472, 4427
- Se comunica la Ecotic taxa facturata, iar acesta refactureaza acest serviciu
%628, 4426 = 401
si 472 =7xx
2. La revanzator nemembru Ecotic:
Se majoreaza pretul marfii cu aceasta taxa si nu se factureaza separat.
3.La consumatorul final :
Se majoreaza pretul bunului la intrarea in unitate
Asociatia ECOTIC este o organizatie colectiva care are drept scop protectia mediului inconjurator prin preluarea responsabilitatilor ce revin producatorilor sau tertilor , actionand in numele lor pentru realizarea obiectivelor anuale de colectare, reutilizare, reciclare si valorificare a deseurilor de echipamente electrice si electronice ( DEEE). ECOTIC raporteaza catre Agentia Nationala pentru Protectia Mediului modul de realizare a obiectivelor referitoare la gestiunea DEEE, in numele membrilor sai.
Smart Contab Expert S.R.L., Contabil