avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 193 soluții astăzi
Forum Activitate daal

Activitate daal

Buna ziua,
Am intalnit urmatoare aproblema:
"Cum evidentiez in contabilitate si ce curs de schimb valutar folosesc in urmatoarea situatie ptr. achizitiile intracomunitare de bunuri?
Exemplu:
A) Factura primita de la partenerul intracomunitar in data de 12.01.2010 curs de schimb valutar 4,1383 lei, valoarea facturii 3.948,05 euro.

Formula contabila
327=401 16.338,22 lei
4426=4427 3.104,26 lei
B) Marfa este receptionata in data de 19.01.2010 la un curs de schimb valutar de 4,1008 lei, cv bunurilor primite este de 3.948,05 euro.
Formula contabila
371=327 16.190,16 lei
Din cate stiu cursul de schimb valutar la receptia bunurilor este acel curs din data receptiei.
Intrebare: sunt corecte inregistrarile si cursurile de schimb valutar folosite in contextual dat?,deoarece dupa cum se observa ,din p.d.v. contabil raman cu sold debitor in contul 327 in valoare de 148,06 lei ceea ce nu este corect .Cum trebuie procedat in contextual dat?"

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Buna ziua,

De curand am schimbat denumirea firmei si sediul social din Timis in Giurgiu. Pe societatea veche a mai ramas inregistrat un contract de munca. De la ITM Giurgiu mi s-a cerut sa intocmesc un act aditional prin care sa-i aduc la cunostinta angajatului schimbarea sediului si denumirii firmei.
Intrebarea mea este in ce temei legal ii intocmesc acest aditional si daca are cineva un model de un asemenea act aditional sa-mi trimita si mie ( office@justclassics.ro )
Va multumesc anticipat.
Discuție fisa post
Va rog am si eu nevoie de "FISA POSTULUI pentru VOPSITOR AUTO"
adresa mea de e-mail: office@justclassics.ro

Va multumesc anticipat.
Daniel
Buna ziua

Am de incheiat un contract individual de munca cu desfasurarea activitatii part time, persoana respectiva fiind angajat cu norma intreaga la alta societate.
As dori sa aflu pentru cate ore pe zi pot sa-i inchei contractul, cate zile de concediu are dreptul si cum se procedeaza cu cartea de munca.
Va multumesc anticipat.
Buna ziua,
As dori sa stiu daca la un service auto este obligatorie casa de marcat?
Buna ziua

Pe 01.06.2010 am incheiat un contract de munca cu o societate pe o perioada de 3 luni si 5 zile, spunandu-mi ca asta este procedura interna a societatii cu noii angajati(perioada de proba).
Nu mi sa dat inca Regulamentul de ordine interioara.
Cum pot sa fac sa anulez acest contract, deoarece nu-mi convin conditiile de munca, iar in fiecare zi mi se comunica cate o noua regula interna (mi sa adus la cunostinta alt program de lucru decat cel care imi fusese spus la angajare).
Va multumesc anticipat si astept raspunsuri.