avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 298 soluții astăzi
Forum Activitate daisys

Activitate daisys

Doar 1, cel de 2 ore.
La pfa nu are contract.
Ce ma nelamureste este urmatoarea situatie:
e) realizează în cursul aceleiaşi luni venituri din salarii sau asimilate salariilor în baza a două sau mai multe contracte individuale de muncă, iar baza lunară de calcul cumulată aferentă acestora este cel puţin egală cu salariul minim brut pe ţară.
Mai exact: baza de calcul de la pfa si c.i.m depaseste calculul la salariul minim brut pe tara.
Dar din luna septembrie pt august trebuie sa platim la 8 ore cass si cas? Sau ramane la 2 ore avand in vedere ca nu e singurul venit contractul cu timp partial.
Buna ziua.
Sotul meu are contract de munca cu 2 ore la firma care o administrez. El are si un pfa la norma de venit si plateste cas si cass. Este nevoie sa trecem la 8 ore la contractul partial? Unde ma pot interesa? Nici contabilul nu prea stie.
Buna ziua.
Intreb aici in speranta unui raspuns/sfat.
Am primit astazi o instiintare de la un lichidator judiciar care reprezinta o firma ce nu mai exista.(de caldura a orasului). In urma cu 7 ani cand am pus centrala (altfel nu se putea) eram pe 0 cu datoriile la ei. Astazo a venit hartia ca avem de platit 300 lei 60 debit, 220 penalizari. Nu inteleg de unde si de cand sunt. De ce am fost instiintati abia acum? Ce pot face? Dau curs si merg la ei pe cale amiabila? As plati daca as sti ca as avea datorii neplatite, dar mi se pare absurd dupa 10 ani sa vii sa spui ca nu am platit atunci. In acest timp de ce nu ne-au instiintat? Societatea nu mai exista de cativa ani buni... Multumesc
cum ati procedat pana la urma?
Daca nu vine raspunsul in timp util poate face o sesizare personal la itm in orasul de care apartine? Daca isi da demisia si nu are continuitate pierde stimulentul,nu?
Buna seara. Am un cumatru ce nu are acces la internet si scriu in numele lui pt a-l putea ajuta. Fina mea (copilul lui)face un an luna viitoare. El in acest moment beneficiaza de stimulent de insertie, mama copilului neavand venituri inainte de nastere. La locul de munca situatia sta in felul urmator. Seful acestuia l-a dat o saptamana in concediu fara plata. Ieri i-a zis ca de fapt nu e fara plata ci e in concediu de odihna toata luna(ultimul concediu fiind in august 2016 integral). I-a pus in vedere sa-si caute de lucru in acest timp. Stiu ca nu il poate da afara fiind protejat de lege mai putin in cazul reorganizarii judiciare sau falimentului, ceea ce nu e cazul. I-am zis sa nu-si dea demisia ca nu va mai beneficia de stimulent. Stiu ca pana face copilul 3 ani e protejat. Si inca 6 luni dupa reintoarcerea definitiva la munca. Seful lui nu stie prea multe de legi si nici nu are cine sa il invete. Dar recomandati-mi cum sa il ajut. In primul rand sa nu-si semneze demisia. In al 2 lea rand ce poate face daca ii desface contractul pe motiv ca se desfiinteaza postul lui sau mai stiu eu ce inventeaza. Am transmis o cerere catre Itm Buc si sper sa primesc raspuns pana la sf lunii dar daca nu vine hartia nu negru pe alb ce poate face? Va multumesc
Va multumesc pt raspuns.La venitul din pfa se plateste doar impozit fix/an. Se pune la calcul si acesta fara a fi nevoie de plata altei contributii?
Buna ziua.
Expun urmatoarea situatie. Sotul meu are contract de munca pe perioada nedeterminata si un pfa cu venituri din activitati independente(cod 6202).Plateste impozit fix catre anaf si nu stim daca se cumuleaza veniturile pt a beneficia de ccc. Trebuie sa achite catre stat CAS 0.85% pt concedii si indemnizatii pt a putea beneficia?Stiu ca se emite pt dosar o adeverinta de la anaf cu sumele corespunzatoare fiecarei luni.Ma puteti lamuri cum se procedeaza?Multumesc
Buna ziua.
Am castigat de curand o actiune in parte in calitate de reclamant.
Parata a facut recurs pentru neacordarea cheltuielilor de judecata(a fost depusa chitanta de la alt dosar si nu la cel vizat).Evident prima instanta i-a respins cererea de acordare a cheltuielilor de judecata,parata
In motivarea recursului parata sustine ca dintr-o eroare au gresit si au depus alta chitanta,si ca avand in vedere cele 14 termene(s-au prezentat doar la 1) si complexitatea dosarului solicita cv tuturor cheltuielilor(2500 lei)+ cheltuielile de recurs.pentru ca eu -reclamant am cazut in pretentii si ma aflu in culpa procesuala.Au depus acum in recurs dovada cheltuielilor si mi se pare cam ciudat pt ca desi am castigat chiar si in parte nici macar nu se ridica ce am castigat eu cu ce ar trebui sa platesc pentru cheltuielile lor.M-am repreentat singur si a fost dupa vechiu CPC.Se apropie recursul.Cum sa procedez?Ce sanse au?Multumesc