Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Calcul indemnizatie crestere copil - PFA norma de venit
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Calcul indemnizatie crestere copil - PFA norma de venit

Salut,

Ce documente pun in dosarul pentru indemnizatie crestere copil pentru a demonstra veniturile efective din PFA, avand in vedere ca impozitul platit de mine este calculat pe baza de norma de venit?

Multumesc.
Art.6 din OUG 111/2010
(5) Actele doveditoare privind realizarea de venituri, precum şi nivelul lunar, trimestrial sau anual al acestora, eliberate de angajator sau de organele competente, sunt, după caz, următoarele:
......
b) dovada privind veniturile realizate în anii fiscali anteriori celui în care s-a născut copilul, corespunzători perioadei prevăzute la art. 2 alin. (1) din ordonanţa de urgenţă sau, după caz, dovada privind venitul calculat în vederea plăţii anticipate a impozitului, eliberată de autorităţile competente, în cazul persoanelor care realizează venituri din activităţi independente, venituri din activităţi agricole, silvicultură şi piscicultură;
......

Prin urmare, solicitati ANAF-ului eliberarea unei astfel de adeverinte necesare pentru a beneficia de indemnizatia CCC.

Vedeti si acest topic :
www.avocatnet.ro/content/for...
Va multumesc pentru raspuns. Cum ar putea ANAF elibera o astfel de adeverinta, avand in vedere ca impozitul platit de mine e fix indiferent de suma incasata? Decizia de impunere are o suma fixa - 7200 lei, indiferent de incasari.

Multumesc.
Cineva de la primărie mi-a spus că se ia in calcul norma de venit. Din punctul meu de vedere, acest lucru contravine legii, care prevede 85% DIN VENITURILE REALIZATE. Ori norma de venit este o valoare de referinta pentru plata impozitului, nu reprezinta venitul efectiv. Singurul mod in care as putea demonstra veniturile ar fi sa duc registrul de incasari si plati. Idei?
ANAF-ul stie cum sa va elibereze un astfel de document necesar pentru a se beneficia de indemnizatia pentru CCC.

Art.6 dinNormele deaplicare a OUG 111/2010
.....
(5) Actele doveditoare privind realizarea de venituri, precum şi nivelul lunar, trimestrial sau anual al acestora, eliberate de angajator sau de organele competente, sunt, după caz, următoarele:
.......
(b) dovada privind veniturile realizate în anii fiscali anteriori celui în care s-a născut copilul, corespunzători perioadei prevăzute la art. 2 alin. (1) din ordonanţa de urgenţă sau, după caz, dovada privind venitul calculat în vederea plăţii anticipate a impozitului, eliberată de autorităţile competente, în cazul persoanelor care realizează venituri din activităţi independente, venituri din activităţi agricole, silvicultură şi piscicultură;
.......
Cornel Vasile, Consilier juridic
cum ati procedat pana la urma?