avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 529 soluții astăzi
Forum Activitate catalina_vaduva@yahoo.com

Activitate catalina_vaduva@yahoo.com

Este adevarat ca daca o firma intra in insolventa, se pot anula toate contractele incheiate de aceasta pe o perioada de 3 ani in urma?
Adica daca o firma X a cumparat de la Y o casa, si X intra in insolventa, este posibil ca Y sa fie pus in posesia casei si sa returneze banii lui X?

Multumesc
Este adevarat ca daca o firma intra in insolventa, se pot anula toate contractele incheiate de aceasta pe o perioada de 3 ani in urma?
Adica daca o firma X a cumparat de la Y o casa, si X intra in insolventa, este posibil ca Y sa fie pus in posesia casei si sa returneze banii lui X?

Multumesc
Răspuns la discuția CIC
trebuie sa anunt eu primari? nu stiam...de la munca mi s+a spus ca e suficient sa fac o cerere catre ei...
merci
Răspuns la discuția CIC
multumesc de raspunsuri.
cine imi va da cei 100 de lei? trebuie sa fac vreo cerere in acest sens?

Discuție CIC
Buna Ziua,

Am doua intrebari:

1. Am auzit ca s-ar plati o suma de 600 de lei pentru bona mamicilor care se intorc la munca mai devreme de 2 ani. Este adevarat?

2. Daca ma intorc la munca dupa 6 luni de CIC, exista posibilitatea ca mai tarziu sa reintru in CIC? Daca da, dupa cate luni exipira aceasta posbilitate?

Multumesc,
O zi buna
Catalina
Răspuns la discuția Varsta pensionare
Multumesc pentru raspuns. Mama mea spera sa iasa la pensie acum, la 50 de ani...
Răspuns la discuția Varsta pensionare
Femeie.

Multumesc
Buna Ziua,

As dori sa stiu la ce data poate iesi la pensie o persoana care a lucrat in urmatoarele conditii:

Data angajarii: 13.07.1978, data nasterii 05.12.1958

Grupa I de munca - 100% in perioada 13.07.1978 - 01.04.1992
Grupa a II -a de munca - 100% in perioada 01.04.1992 - 01.06.1997 si 12.01.1998 - 01.04.2001
Conditii normale - de la 01.04.2001 - pana in prezent (in continuare lucreaza).

In cazul in care aveti nevoie de informatii suplimentare, va rog sa ma anuntati.

Multumesc,

O zi buna!

Răspuns la discuția Avizare BNR inainte de a naste
Multumesc pentru raspus!
Răspuns la discuția Avizare BNR inainte de a naste
Am anuntat angajatorul, in scris inca de la inceputul sarcinii.

Insa, pe langa prevederile pe care le mentionati si pe care angajatorul trebuie sa le respecte, tot acesta va trebui sa se conformeze si cu prevederile BNR_ului care spune ca daca avizul este negativ, persoana respectiva trebuie inlocuita imediat. Care prevedere se aplica?
Multumesc