Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Varsta pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Varsta pensionare

Buna Ziua,

As dori sa stiu la ce data poate iesi la pensie o persoana care a lucrat in urmatoarele conditii:

Data angajarii: 13.07.1978, data nasterii 05.12.1958

Grupa I de munca - 100% in perioada 13.07.1978 - 01.04.1992
Grupa a II -a de munca - 100% in perioada 01.04.1992 - 01.06.1997 si 12.01.1998 - 01.04.2001
Conditii normale - de la 01.04.2001 - pana in prezent (in continuare lucreaza).

In cazul in care aveti nevoie de informatii suplimentare, va rog sa ma anuntati.

Multumesc,

O zi buna!

1. Nu ati precizat daca este barbat sau femeie.
2. Intrati pe www.pensiiprahova.ro si va vor raspunde cei mai competenti in materie. Nu uitati sa le precizati sexul.
Femeie.

Multumesc
Daca nu gresesc puteti iesi la pensie la implinirea varstei de 58 ani si 6 luni.
In privinta stagiului de cotizare:
Pentru fiecare an lucrat in grupe de munca se adauga stagiului urmatoarea vechime: 6 luni pentru fiecare an lucrat in grupa I de munca si 3 luni pentru fiecare an lucrat in grupa II de munca.
Pentru perioada lucrata in grupa I se aduna la stagiul realizat de cotizare al doamnei aproximativ 7 ani iar pentru perioada lucrata in grupa II se adauga stagiului realizat de cotizare aproximativ 2 ani.
Doamna are stagiul complet de cotizare prevazut de Legea nr. 19/2000 de 30 de ani pentru a beneficia de pensie pentru limita de varsta iar in iulie 2009 va avea un stagiu realizat de 40 de ani, suficient pentru a beneficia de pensie anticipata daca varsta n-ar dejavantaja-o.

In privinta varstei standard de pensionare:
Pentru persoanele nascute in 1958, anexa 9 a Ordinului nr. 340/2001 nu cuprinde prevederi. In absenta acestora, sunt avute in vedere prevederile art. 41 din Legea nr. 19/2000, respectiv o varsta standard de pensionare de 60 de ani si un stagiu complet de pensionare de 30 de ani, in cazul doamnelor.
Pentru perioada lucrata in grupe de munca doamna beneficiaza de o reducere a varstei standard de pensionare cu 5 ani, conform art. 42 din Legea nr. 19/2000 coroborat cu cap. B, sectiunea VIII, art. 44 ind. 1 din Ordinul nr. 340/2001.

Ca sa concluzionez, doamna va putea beneficia de pensie pentru limita de varsta la implinirea varstei de 55 de ani.
Subliniez faptul ca toate datele prezentate au in vedere actuala legislatie a pensiilor.
Multumesc pentru raspuns. Mama mea spera sa iasa la pensie acum, la 50 de ani...