avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 385 soluții astăzi
Forum Activitate lenu_ro

Activitate lenu_ro

multumesc frumos!
Anul trecut am scos pt prima data certificat de producator agricol, pt productia si comercializarea de flori.
Va rog sa imi spuneti care sunt datoriile fiscale pentru acest tip de venit. Daca se plateste impozit pe venit, cat si raportat la ce valoare, pt ca ... nu a fost mare lucru anul trecut.
Am citit ceva de "norma de impunere" ce reprezinta acest lucru si daca ma avantajeaza sa folosesc acest normativ, sau pot sa declar o anumita suma pe proprie raspundere pt care sa platesc, sau se calculeaza intr-un anumit fel?
Multumesc!
SC din Romania platitoare de TVA incheie un contract de promovare si intermediere cu o SC din R. Moldova, tot platitoare de TVA. Pentru factura emisa de SC din R Moldova, eu societatea din Romania trebuie sa platesc TVA? factura va fi pt un serviciu de promovare a unor produse romanesti in moldova.
Multumesc va rog mult si baza legala din Romania.
Societatile care au de primit bani de la soc. in cauza, cum vor fi instiintate de dizolvare?
nu cred ca ati prins ideea, sau nu m-am facut eu inteleasa:
Registrul Comertului poate dizolva o soc. pe baza nedepunerii bilantului, atata timp cat acea societate mai are datorii si la alte societati?
Eu sunt in... partea cealalta - adica sunt creditor, pentru o societate . nelamurirea mea este daca voi fi instiintata cumva de dizolvarea societatii in caz ca nu a depus bilantul?
Buna ziua,
Daca o societate nu a depus bilantul anului anterior la R.C., acesta poate initia procedura de dizolvare a respectivi societati?
Intrebarea mea este urmatoarea: sunt instiintati creditorii societatii, de radierea acesteia? cine trebuie sa faca acest lucru?
sau fiecare creditor trebuie sa urmareasca permanent starea de solventa sau insolventa a debitorului... Ce se intampla daca RC dispune radierea societatii dar, totodata soc. in cauza are dosare pe rol pentru somatii de plata (ca debitor)
multumesc
Buna. Soc. mea a avut un contract de distributie produse cu o soc. com.; dupa incheierea acelui contract de distrib , respectiva soc. s-a apucat sa produca acelasi tip de produs ca si al soc. mele. Dupa schitele si dtatele mele. In contractul de distributie pe care il aveam incheiat cu respectivii, era prevazuta urmatoarea clauza: "Obligatiile distribuitorului: - are obligatia sa nu distribuie alte produse similare sau cu rol functional similar ce apartin altor firme. Aceasta obligatie se extinde si pentru perioada de 12 luni de la data incheierii acestui contract" - atat!
Intrebare: Acum, dupa un an de cand "harnicii producatori" au produs si vandut prin societatea cu care am avut contract, acelea-si produse ca ale mele cu acelasi rol functional, pot sa ii actionez in justitie pentru daune morale si materiale, pe baza acelei specificatii din contract?
multumesc!
buna
am avut un client care nu a achitat o factura. l-am dat in judecata pe somatie de plata, am obtinut intr-un final hotararea , am investit-o cu formula definitiva si irevocabila, urmand sa caut un executor pt a recupera debitul. intre timp acelasi client a fost dat in judecata de o alta firma, in faliment. am trimis copie dupa hotararea mea la tribunal, pt a fi prinsi si noi in cazul in care se declanseaza procedura de faliment, in tabelul creditorilor. am doua intrebari:
1- ce se intampla daca firma care a deschis procesul pe faliment, renunta? odata depusa declaratia de creanta de catre noi, se mai poate renunta la proces? sau daca ei renunta, se continua judecarea cauzei cu noi?
2- in aceasta perioada, in baza hotararii pot sa contactez un executor pt a recupera suma? sau are activele blocate?
mentionez faptul ca suma este din iulie 2007 - acusi 3 ani!
va multumesc!!
buna ziua
vreau sa obtin fonduri pentru achizitii de utilaje (motostivuitoare, generatoare de ee, tehnologie de ultima ora.. chestii de acestea), daca ma poate indruma cineva care axe, fonduri sunt compatibile?
suntem SRL de productie in mediul rural cu activitate de peste 10 ani si 30 de angajati.
mersic!