avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 296 soluții astăzi
Forum Activitate olimiha

Activitate olimiha

Răspuns la discuția Iesire din indiviziune
A utilizat toate caile de atac avut la dispozitie, insa ceea ce dorea dansa era sa suportam noi, cei cu parcela cea mai mica toata servitutea de trecere ceea ce nu e legal.
O vecina a deschis un proces pentru iesirea din indiviziune cu care am fost toti de acord dar dupa vreo 7-8 de procese procesul s-a terminat, persoanei nu ii convine sentinta si nu vrea sa achite taxa de intabulare la CF. Mentionez ca ea a cerut si primit cheltuieli de judecata. Eu doresc sa inscriu sentinta in CF dar nu stiu cum pot proceda: o pot constrange sa achite partea ei de taxa la CF care trebuie achitata integral pentru toate parcelele rezultate sau e nevoie sa achitam noi ceilalti apoi sa ne primim banii inapoi in urma unui proces? A avut cineva asa un caz?
Răspuns la discuția Probleme apartament nou
Apartamentul fiind nou trebuie sa aiba garantie, indiferent de la cine a fost cumparat constructorul raspunde pentru stricaciunile aparute in termenul de garantie. Cel care v-a vandut apartamentul trebuia sa va dea si copii dupa acte.
Mi se pare abuziv chiar si pentru acea perioada sa nu va arate copilul si sa il incinereze si fara acceptul parintilor si foarte rapid. Aveati dreptul la un exemplar din acele acte, ati primit? Puteti merge la arhiva spitalului, poate gasiti ceva.
Răspuns la discuția Sarcina nedorita de tata
Pai nu in tine va creste acel copil, nu? Te simti discriminat ca esti barbat? Exprimarea madama nu prea arata respect pentru femei.
Răspuns la discuția Sarcina nedorita de tata
Eu cred ca o persoana care are o aventura ar trebui sa isi asume absolut tot ce poate decurge de acolo, inclusiv "un accident". Un avort e renuntarea la un viitor om si nici mama nu poate fi obligata sa isi ucida copilul, fie el si de cateva saptamani. La logica pe care o aveti pot si eu intreba cum puteti sa aveti o aventura sexuala cu o femeie pe care nu o iubiti?!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Eu am spus de copil desi vad ca a trecut neobservat. Imi amintesc din copilaria mea ca cele mai crude persoane intalnite vreodata au fost copii. Ei au talentul sa simta vulnerabilitatile celuilalt si sa apese pe punctul mai dureros. Poate nu doar eu am fost aragaz cu patru ochi si alte asemenea dragalasenii. Ce va simti un copil cand va fi intrebat de colegi unde ii e mama sau tata si de ce are doi parinti de acelasi sex. Suprapuse peste procentul mic de romani care accepta cu adevarat aceste relatii homosexuale aceste intrebari vor genera traume si suferinta. Trauma e posibil sa lase suferinte pe viata. E greu sa fim puternici ca adulti, pentru copil e aproape imposibil sa inteleaga cruzimea celor din jur. Copilul va deveni ori inchis in el ori violent ca singur mijloc sa ii opreasca sa fie rai cu el. Si atunci chiar credeti ca suntem asa de evoluati incat sa fie binele copilului sa fie crescut asa?!
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Multi din marii filosofi din antichitate erau homosexuali, dar moda a disparut, nu vi se pare ciudat? Schimbarile de sex nu se fac dupa o toana ci dupa investigatii care arata ca acea schimbare e necesara din motive phihologice+medicale. Tocmai ca gandesc si de aia mi se pare si mai inacceptabil ca ceva anormal sa fie impus majoritatii. Mi se pare anormal sa te declari minoritate si sa ai privilegii. Mi se pare gretos sa vad doi barbati care se saruta si probabil unul din ei ar trebui sa faca schimbare de sex dar atunci despre ce vorbim? Tot despre o deviatie. Copii au dreptul prin nastere la o mama si un tata, cand sunt incredintati unui cuplu homosexual dreptul lor e lezat, dreptul la o viata conform naturii. Daca mai tarziu aleg altceva atunci e vorba de liber arbitru, dar un copilas nu are discernamant, nu stie ce e mai bine pentru el. Normele morale nu se schimba ci incep sa dispara din pacate.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pai daca vad asa multi oameni dornici de libertate totala cand voi avea copii imi voi face testament in care sa specific ca nu vreau sa ajunga in mainile unora moderni acum si moderni si in vremea lui Platon daca eu voi pati ceva. A fost o moda odata si va disparea de la sine, apoi va reveni... Eu cred ca acele cupluri nu se pot adapta la o persoana diferita cu nevoi diferite si le e mai comod asa. Sau nu se pot regasi in pielea lor din cauza unor nepotriviri genetice.Asta ca sa nu pomenesc de religie care e total contra si eu sunt de partea bisericii din acest punct de vedere.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Fiecare are dreptul sa isi traiasca viata cum vrea, dar atata timp cat un cuplu format din parteneri de acelasi sex nu se poate inmulti pe cale naturala nu cred ca ar trebui nici sa infieze. In viata mea au fost importanti si mama si tata, fiecare a avut o influenta mai mare la o anumita varsta. Niciodata o femeie nu va vedea viata la fel ca un barbat pentru ca fiziologic si psihologic suntem diferiti. Si copii au nevoie sa invete de la fiecare dintre parinti cum vad ei viata prin prisma diferentelor date de sexul lor. Nu cred ca e corect sa li se ia aceasta sansa.