avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 498 soluții astăzi
Forum Activitate cypriusbv

Activitate cypriusbv

Buna ziua,
Se poate face plangere pentru tentativa de viol care a avut loc in urma cu aproximativ 20 ani? Ajuta la ceva ?
Ca sa fiu mai explicit, un unchi de-al sotiei mele a incercat sa o violeze, in urma cu 20 ani. Sotia avea 15 ani. Acest individ a fost 'disparut' din familie mai multi ani. A revenit recent in casa bunicilor doarece e bolnav si are nevoie de ingrijiri.
Un alt aspect ingrijorator, este comportamentul lui actual. A fost vazut deseori ca lua copii in brate si mangaia in zona genitala. Acest comportament il are si fata de adolescenti (in mod deosebit baieti) din familie.
Ma intreb ce ar trebui sa facem si daca ajuta la ceva o plangere la politie.
Multumesc pentru sfaturi.
Din pacate la Radauti (de unde este proprietarul) solicita un contract facut la notar.
Se pare ca nu toata lumea din Romania este la curent cu legile.

Va rog sa imi spuneti unde anume este specificat faptul ca este suficient sa se prezinte doar proprietarul.

Multumesc.
Multumesc.
Buna ziua.
As vrea sa inchei un contract de inchiriere. Problema ar fi ca locuinta pe care vreau sa o inchiriez este in Iasi, iar proprietarul locuieste in Suceava.

Este posibil sa inregistram acest contract la Adm. Financiara in Iasi ?

Din cate stiu la inregistrarea contractului, personalul de la Finante cere sa fie prezenti si chiriasul si proprietarul (daca nu e intocmit la notar).
Nu mi se pare prea normal sa merg eu in Suceava.

Multumesc.
Discuție cod caen 4619
Buna ziua
As vrea sa stiu mai detaliat la ce se refera codul 4619 -intermedieri in comertul cu produse diverse.
Ce activitati pot fi desfasurate cu acest cod pentru PFA ?
Multumesc.
Răspuns la discuția pfa impozit 8%
Multumesc pentru detalii,
am pus intrebarea legata de impozit deoarece am un prieten care este PFA cu norma de venit, in acelasi timp este angajat cu contract de munca, si plateste jumatate din impozit. Ma gandeam ca poate fi tot asa si in situatia mea.
Răspuns la discuția pfa impozit 8%
Ce inseamna retinere la sursa ?
Discuție pfa impozit 8%
Buna ziua,
sunt PFA cu determinarea venitului in sistem real. In acelasi timp sunt angajat cu carte de munca. Am inteles ca in aceasta situatie as putea plati doar 8 % impozit in loc de 16 % pentru PFA . Este adevarat ? Exista vreo lege unde este specificat acest lucru?
Multumesc.