Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Inregistrare contract inchiriere
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Inregistrare contract inchiriere

Buna ziua.
As vrea sa inchei un contract de inchiriere. Problema ar fi ca locuinta pe care vreau sa o inchiriez este in Iasi, iar proprietarul locuieste in Suceava.

Este posibil sa inregistram acest contract la Adm. Financiara in Iasi ?

Din cate stiu la inregistrarea contractului, personalul de la Finante cere sa fie prezenti si chiriasul si proprietarul (daca nu e intocmit la notar).
Nu mi se pare prea normal sa merg eu in Suceava.

Multumesc.
Contractul de inchiriere se depune la DGFP unde este inregistrat fiscal proprietarul, respectiv la adresa sa de domiciliu, nu are importanta unde este situat imobilul.
La depunerea actelor la Finante se prezinta doar proprietarul, chiriasul nu are nici un motiv sa insoteasca proprietarul, acesta din urma trebuind doar sa semneze niste declaratii tipizate si sa vizeze contractul de inchiriere.

Multumesc.
Din pacate la Radauti (de unde este proprietarul) solicita un contract facut la notar.
Se pare ca nu toata lumea din Romania este la curent cu legile.

Va rog sa imi spuneti unde anume este specificat faptul ca este suficient sa se prezinte doar proprietarul.

Multumesc.