avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 117 soluții astăzi
Forum Activitate *ivonne*

Activitate *ivonne*

buna ziua!
am urmatorul caz si va rog frumos sa ma ajutati in gasirea celei mai bune solutii:
o firma contracteaza o lucrare tehnica care necesita mai mult personal decat cel de care dispune firma. mai avem nevoie de o persoana. intrebarea este: se mai pot face contracte de colaborare/prestari servicii intre un SRL si o pers fizica(angajata la o alta firma)? daca da...banuiesc ca e necesara inregistrarea lui la finante pt ca la ITM nuprea are sens nu? durata contractului ar fi de 2 luni. din motive personale se doreste evitarea CIM-ului pt pers fizica.
va multumesc anticipat!
buna ziua
am cautat in toata legislatia si din pacate nu reusesc sa gasesc limita maxima de numerar pe care un administrator ii pate avea pe numele lui. Am gasit ceva in L31/1990 republ. in 11.2004 (art. 153) echivalentul a 5000 euro. Dar nu sunt sigura....
va rog sa ma ajutati cu aceasta informatie.
Răspuns la discuția avans lucrare
Multumesc mult pentru ajutor fat frumos!

Pentru ca de asta aveam nevoie -de ajutor-nu de replicile ironice ale domnului Popa, care fara sa stie nimic despre persoana mea sau despre activitatea mea proferionala are impresia ca o sa aduc la faliment tot globul pamantesc....tocmai de aceea am postat pe forum pentru a nu sa ajunge la acele "orori"....si eu cred ca nu e o rusine sa intrebi...iar pentru incepatori e chiar indicat. Din pacate nu toti ne nastem consultanti fiscali, financiari sau experti contabili.
In plus acest forum e conceput cu scopul de a primi si oferi mici sfaturi intr-o maniera neconditionata, un loc unde poti posta cu incredere, fara jena neclaritatile pe care cu siguranta le avem cu totii......sau....gresesc???:-/
Discuție avans lucrare
buna ziua !
am urmatoarele situatii la care va rog sa ma ajutati daca se poate cu inregistrarile contabile:
1. am facturat un "avans lucrare electrica" in felul urmator: 419=704,4427. e corect? daca da ....pot descarca materialele consumate pana acum pentru acea lucrare in baza acelei facturi de avans? 6021=3021? sau se vor descarca toate la factura finala cand se incaseaza c/v intregii lucrari?
2. suntem firma de instalatii. am primit o factura "lucrari instalatii electrice" de la o societate cu care colaboram pt. realizarea unei lucrari pt un client de-al nostru.factura este insotita de un deviz care contine si mat. consumabile.Cum introduc acea factura ? global 628,4426=401 sau materialele pe 3021=401 si manopera 628=401 (plus tva-ul averent)?
3. programele informatice si licentele se amortizeaza pe 3 ani?
multumesc mult
e o scrisoare de recomandare . e ca si cum ai recomanda un produs. nu ai cum sa il recomanzi daca nu iti place sau daca nu vrei.ci doar daca esti incantata de el. asa si cu angajatii. eu cred ca nici nu se pune problema actionarii in justitie. e ca si cum ai obliga legal pe cineva sa iti spuna ca te place. e absurd.
Răspuns la discuția registru inventar
problema e ca imi lipseste un rand din activ si unul din pasiv,iar soldul final e astfel incorect. practic nu tai doar un rand cu o linie ci o pagina jumatate. am observat ca multi cer pe net modele de registru inventar si magandeam ca poate le indosariaza pe masura ce se face inventarul. de catre cine se numara si se sigileaza RI? am inteles ca acest registru nu se mai vizeaza la finante.
am completat reg. inventar...insa dupa aceea am refacut balanta. deci RI e gresit completat.
ce pot sa fac?
se pot rupe foi din RI ?se mai vizeaza,numeroteaza....se numara foile de catre cineva?
Răspuns la discuția declaratii sanatate
buna ziua!
intervin si eu in discutie cu o intrebare: pentru o alta casa de asigurari, OPSNAJ, in cazul in care am un angajat asigurat la aceasta cum se procedeaza cu declaratiile? se pot trimite doar in format electronic sau trebuie si prin posta? declaratia se face cumulat pe firma indiferent de casa de asig si se trim cate o copie fiecarei case sau pt fiecare casa in parte?
Discuție PFA
buna seara!

In cazul in care sunt PFA contabilitatea o pot tine eu sau am nevoie de un contabil autorizat?
Răspuns la discuția confirmare sold
multumesc pentru raspuns....inca nu am primit confirmari de sold de la nici unul dintre furnizorii nostrii.....si cum e "anotimpul controalelor" nu imi doresc probleme prea mari:D