avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 592 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale contract colaborare pers. fizica neautorizata/CIM
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

contract colaborare pers. fizica neautorizata/CIM

buna ziua!
am urmatorul caz si va rog frumos sa ma ajutati in gasirea celei mai bune solutii:
o firma contracteaza o lucrare tehnica care necesita mai mult personal decat cel de care dispune firma. mai avem nevoie de o persoana. intrebarea este: se mai pot face contracte de colaborare/prestari servicii intre un SRL si o pers fizica(angajata la o alta firma)? daca da...banuiesc ca e necesara inregistrarea lui la finante pt ca la ITM nuprea are sens nu? durata contractului ar fi de 2 luni. din motive personale se doreste evitarea CIM-ului pt pers fizica.
va multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Oranina Dumitru , Contabil 14:13, 24 August 2009
Da, incheiati contract de prestari servicii in temeiul Codului civil Titlul III art. 942 si urmatoarele. Impozitarea se efectuează potrivit Codului fiscal - impozitul pe venit - veniturile intra la art.78 lit.e)" venituri primite de persoanele fizice din activitati desfasurate pe baza contractelor/conventiilor civile, incheiate potrivit Codului civil, altele decat cele care sunt impozitate conform cap. II si conform optiunii exercitate de catre contribuabil. Optiunea de impunere a venitului brut se exercita in scris, in momentul incheierii fiecarei/fiecarui conventii/contract civil si este aplicabila veniturilor realizate ca urmare a activitatii desfasurate pe baza acestei/acestui conventii/contract."
se poate face conventie civile pentru doua luni se inregistreaza la finante se plateste impozit si e OK
*ivonne* a scris:

buna ziua!
am urmatorul caz si va rog frumos sa ma ajutati in gasirea celei mai bune solutii:
o firma contracteaza o lucrare tehnica care necesita mai mult personal decat cel de care dispune firma. mai avem nevoie de o persoana. intrebarea este: se mai pot face contracte de colaborare/prestari servicii intre un SRL si o pers fizica(angajata la o alta firma)? daca da...banuiesc ca e necesara inregistrarea lui la finante pt ca la ITM nuprea are sens nu? durata contractului ar fi de 2 luni. din motive personale se doreste evitarea CIM-ului pt pers fizica.
va multumesc anticipat!


Contractul de prestari servicii, conventia civila , nu se inregistreaza la ITM.
In cazul in care in contract se prevede retinerea impozitului pe venit de 16% - acesta nu se inregistreaza la Administratia Financiara. Daca in contract se prevede retinerea unui impozit de 10% de catre angajator si diferenta se plateste de catre prestator, acest contract se inregistreaza de catre prestator al AF de domiciliu.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract de prestari servicii Dana Drambarean Dana Drambarean Buna ziua, Am si eu mai multe intrebari cu privire la contractul de prestari servicii: 1. Se inscrie la ITM? Ce act normativ atesta obligativitatea ... (vezi toată discuția)
Ce contributii plateste un jurist? urzika urzika Buna ziua, Sunt proaspata licentiata a Facultatii de drept si am incheiat un contract de preastari servicii pe perioada determinata (pana voi intra in ... (vezi toată discuția)
Contract de colaborare geo26 geo26 Buna seara! As vrea sa stiu daca se poate incheia un contract de colaborare ( exemplu: pentru serviciile unui sofer, sau angajarea unei bone) intre o persoana ... (vezi toată discuția)