Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale contract colaborare pers. fizica neautorizata/CIM
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

contract colaborare pers. fizica neautorizata/CIM

buna ziua!
am urmatorul caz si va rog frumos sa ma ajutati in gasirea celei mai bune solutii:
o firma contracteaza o lucrare tehnica care necesita mai mult personal decat cel de care dispune firma. mai avem nevoie de o persoana. intrebarea este: se mai pot face contracte de colaborare/prestari servicii intre un SRL si o pers fizica(angajata la o alta firma)? daca da...banuiesc ca e necesara inregistrarea lui la finante pt ca la ITM nuprea are sens nu? durata contractului ar fi de 2 luni. din motive personale se doreste evitarea CIM-ului pt pers fizica.
va multumesc anticipat!
Da, incheiati contract de prestari servicii in temeiul Codului civil Titlul III art. 942 si urmatoarele. Impozitarea se efectuează potrivit Codului fiscal - impozitul pe venit - veniturile intra la art.78 lit.e)" venituri primite de persoanele fizice din activitati desfasurate pe baza contractelor/conventiilor civile, incheiate potrivit Codului civil, altele decat cele care sunt impozitate conform cap. II si conform optiunii exercitate de catre contribuabil. Optiunea de impunere a venitului brut se exercita in scris, in momentul incheierii fiecarei/fiecarui conventii/contract civil si este aplicabila veniturilor realizate ca urmare a activitatii desfasurate pe baza acestei/acestui conventii/contract."
se poate face conventie civile pentru doua luni se inregistreaza la finante se plateste impozit si e OK
*ivonne* a scris:

buna ziua!
am urmatorul caz si va rog frumos sa ma ajutati in gasirea celei mai bune solutii:
o firma contracteaza o lucrare tehnica care necesita mai mult personal decat cel de care dispune firma. mai avem nevoie de o persoana. intrebarea este: se mai pot face contracte de colaborare/prestari servicii intre un SRL si o pers fizica(angajata la o alta firma)? daca da...banuiesc ca e necesara inregistrarea lui la finante pt ca la ITM nuprea are sens nu? durata contractului ar fi de 2 luni. din motive personale se doreste evitarea CIM-ului pt pers fizica.
va multumesc anticipat!

Contractul de prestari servicii, conventia civila , nu se inregistreaza la ITM.
In cazul in care in contract se prevede retinerea impozitului pe venit de 16% - acesta nu se inregistreaza la Administratia Financiara. Daca in contract se prevede retinerea unui impozit de 10% de catre angajator si diferenta se plateste de catre prestator, acest contract se inregistreaza de catre prestator al AF de domiciliu.