avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 811 soluții astăzi
Forum Activitate extraterestru

Activitate extraterestru

Răspuns la discuția DIPLOMA
La acea data, si la cei care au promovat examenul de licenta si la cei care au promovat examenul de diploma, aceste diplome au fost scrise de mana.Dincolo de faptul ca nu am facut nimic nelegal la acea vreme, si din considerentul ca am inca un servicu bun la o firma privata, am vrut sa intreb pe forum cum sta problema legata de aceasta diploma.
Răspuns la discuția DIPLOMA
Retin parca ca in acel an examenul de licenta a fost optional.Am cautat pe net sa gasesc ceva legat de anul 1995 dar nu am gasit nimic.Ma intreb, cei care au terminat in 1994 si care au sustinut doar examenul de diploma, li se echivaleaza cu titulatura de DIPLOMA DE LICENTA ?
Răspuns la discuția DIPLOMA
Pe diploma mea scrie astfel : "In baza Hot comisiei pentru examenul de diploma din sesiunea iunie 1995, dl ___ , a obtinut DIPLOMA DE LICENTA in profilul economic, specializarea contab si inform de gestiune, cu nota __ la examenul de diploma"
Răspuns la discuția DIPLOMA
PERFECT ADEVARAT.DOAR CA PE DIPLOMA MEA SCRIE CA AM OBTINUT" DIPLOMA DE LICENTA".
Discuție DIPLOMA
In 1995 am termina Univ Al I Cuza - Fac de St Economice cu durata de 5 ani.La final am sustinut examenul de diploma, cel de licenta l-am picat.Va rog sa-mi spuneti daca pot participa la un examen de ocuparea a unui post care cere printre altele, sa aiba sudii superioare cu examen de licenta
Multumesc anticipat !
Reprezint o intrep individuala care lucreaza in domeniul agriculturii.In luna aprilie 2011, am primit un avans de la un client, pentru care am emis factura cu TVA.Ultyerior, in luna sept 2011, am inceput livrarile de cereale catre clientul de la care am incasat avansul.Aceste livrari ( din punct de vedere valoric), au fost mai mari decit valoarea avansului.In luna septembrie am emis o factura de storno a avansului in care am inclus si TVA.Pentru restul livrarilor am facut facturi cu taxare inversa.In ian 2012, solicit rambursarea TVA pentru o perioada care include si luna sept. 2011 ).In urma verificarii mi se comunica ca acest TVA de la factura de storno ( care pentru contabilitatea mea inseamna TVA deductibila ) va fi dat jos de la rambursare.Conform punctului 82, alin.8 din Norme, coroborat cu art.160 si 134 din Codul Fiscal, logic ar fi sa nu-mi dea jos de la rambursare acest TVA.Sunt in dubii mai mult pentru faptul ca mi se pare o interpretare a legii ( in favoarea statrului binenteles ) de catre cei care au efectuat verificarea.daca ma poate ajuta cineva, va multumesc.
Buna ziua.
In luna iulie 2008 am avut un accident de masina, accident produs din vina mea.La acea data aveam functia de administrator la firma dar ca salariat.Masina apartinea firmei.Mentionez ca pentru masina nu s-a incheiat polita pentru riscuri suplimentare ( CASCO ).Ulterior am fost schimbat din functia de administrator, iar acum la aceasta data, doresc sa plec din firma, insa patronul mi-a pus in vedere ca trebuie sa achit contravaloarea masinii.Dincolo de toate aspectele morale ale acestei povesti, din punct de vedere legal, exista o cale legala de a scapa de aceasta problema.Mentionez ca masina nu mi-a fost predata pe baza de proces verbal de predare-primire, la data producerii accidentului eram in interes de serviciu,iar dupa producerea accidentului nu am primit nici o adresa sau document din partea patronului in care sa mi se aduca la cunostinta ca am de platit cv masinii.Repet, mi s-a pus in vedere sa platesc cv masinii doar verbal si nu scris.Va multumesc.
Buna ziua la toata lumea.
Va rog sa ma ajutati si pe mine.Am nevoie de fisa postului pentru :
- mecanizator in agricultura;
- muncitor necalificat in agricultura;
- menajera.
Va rog, poate ma poate ajuta cineva.
Multumesc anticipat.
Multumesc de raspuns.Totusi mai am o nelamurire si daca se poate sa ma ajutati, va multumesc anticipat.Persoana care solicita indemnizatia are certificat de producator si atit.Efectiv nu s-a dus la A.F.P. sa se inregistreze.A realizat venituri din vinzarea productiei agricole realizata.In mod normal, ar fi valabila o adeverinta eliberata de Primarie in care sa se precizeze ca persoana are teren si ca a realizat acea productie agricola, sau o declaratie data pe propria raspundere la Casa de Asigurari sociale, din care sa rezulte ca in anul 2008 a realizat o productie agricola valorica de ? RON ?
Va salut pe toti.
Am un prieten care este invatator.Sotia sa urmeaza sa nasca, si avind un salariu mai mic ca sotul, s-au decis ca el sa solicite concediu de cresterea copilului pentru o perioada de 2 ani.El mai are insa si teren agricol pe care cultiva diverse produse.Detine si certificat de producator agricol eliberat de primaria unde locuieste.Va intreb, poate aduce la dosar aceste venituri realizate din vinzarea produselor agricole, in afara de veniturile salariale ?Cine trebuie sa-i elibereze acest document ?In mod normal consider ca Primaria ar trebui sa elibereze acest document.Va rog sa ma ajutati si pe mine cu citeva informatii.
Va multumesc.