Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... FISA POSTULUI IN AGRICULTURA
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

FISA POSTULUI IN AGRICULTURA

Buna ziua la toata lumea.
Va rog sa ma ajutati si pe mine.Am nevoie de fisa postului pentru :
- mecanizator in agricultura;
- muncitor necalificat in agricultura;
- menajera.
Va rog, poate ma poate ajuta cineva.
Multumesc anticipat.
Nume :

POSTUL: MUNCITOR NECALIFICAT
Compartimentul produc]ie si industrializare - Sectorul aprovizionare, transport, reparatii, service

Cerin]e: 1.Studii: {coala general;
2.Vechime: minim 2 ani
3.Alte cerin]e: disponibilitate efort fizic;
Relatii:
Ierarhice – se subordoneaza sefului de sector;

Atribu]ii si raspunderi:
- Are obligatia de a se prezenta zilnic la serviciu, odihnit si fara probleme de sanatate;
- In functie de anotimp si programul zilei, primeste echipament de lucru si de protectie;
- Este interzis a introduce si consuma bauturi alcoolice `n timpul programului de lucru, indiferent unde se desfasoara acesta;
- Nu poate prsi locul de munca, fr incuviintarea sefului de sector sau a conducatorului locului de lucru;
- Are obligatia sa participe la instrutruirile pe care le organizeaza seful de sector ce se refera la: prevenirea si stingerea incendiilor, protectia si securitatea muncii, respectarea normelor de protecctia mediului inconjurator, a igienii muncii si circulatiei in siguranta pe drumurile publice;
- Principala atributiune a muncitorului manipulant este de a definitiva incarcarea mijloacelor de transport proprii, care transporta materiile prime necesare la fabricarea nutreturilor combinate, a cojilor de seminte, rezultate de la fabricarea uleiului, a altor materiale, echipamente, piese de schimb, etc,;
- Fiind insotitor al mijloacelor de transport, ii revine obligatia de a dirija manevrele ce le executa acestea, la locurile de incarcare. In acest scop, este obligat sa stabileasca cu conducatorul mijlocului de transport, diferite consemne, pentru a usura manevrarea masinii `n locatiile unde are loc incarcarea si a asigura securitatea fizica a persoanelor aflate in apropierea acestui loc de munca;
- Locatiile unde are loc incarcarea masinilor, fiind in perimetrul altor societati, muncitorul manipulant alaturi de sofer, au obligatia de a se supune disciplinei si regulilor existente la respectivele puncte de incarcare;
- Are obligatia de a repartiza uniform incarcatura in autocamion si de a acoperi cu prelata, pentru a impiedica pierderea partiala a incarcaturii datorita curentilor de aer creati in deplasare;
- Muncitorul manipulant se deplaseaza de la sediul societatii, la locurile de incarcare, in cabina autocamionului. Nu este permisa deplasarea pe incarcatura masinii, indiferent de distanta pe care o parcurge aceasta;
- Executa curatenia tuturor spatiilor existente la sediul societatii (ateliere, parcari, garaje, platforme betonate, livada de pomi, spatiile dintre halele fermelor);
- Prezentele responsabilitati si atributii nu sunt limitative, ele putand fi completate ori de cate ori este necesar, prin dispozitii scrise sau verbale date de conducerea societatii;
- Raspunde de orice abatere de la regulamentul de organizare si functionare a societatii;

Nerespectarea obligatiilor de serviciu din prezenta fisa a postului, care au ca efect prejudicierea materiala a societatii atrage raspunderea materiala si disciplinara a angajatului.
Prezenta constituie anexa la contractul individual de munc al salariatului [i a fost intocmit `n 2 (doua) exemplare originale, din care unul este `nm^nat angajatului, iar celalalt ramane la dosarul personal.

Director General, Oficiul Juridic,

Am luat la cunostin],
Semnatura ocupantului
__________________

POSTUL: MECANIC AGRICOL COD COR 723302
Compartimentul de produc]ie, industrializare, comercializare

Nume, prenume______________________________

Cerin]e:
1.Studii: {coala profesional, certificat curs de calificare;
2.Vechime: minim 2 ani `n specialitate;
3.Alte cerinte: seriozitate, profesionalism;

Rela]ii:
Ierarhice: este subordonat [efului de sector.

Atribu]ii [i rspunderi:

• Se prezint la lucru, `n stare de sanatate deplina; `[i schimb `mbracmintea cu echipamentul de lucru si protec]ie, pstrat la atelierul mecanic;
• Respecta programul de lucru intocmit de seful de sector si asigura evacuarea apelor menajere, uzate, pluviale,adunate in chesou;
• Zilnic are obligatia de a se pune de se informa in legatura cu atributiile de evacuare a dejectiilor spre batale, pentru a stabili orele de functionare a compresoarelor din incinta sediului unitatii;
• De regula, programul de lucru este urmatorul:dimineta inre orele 5:30-9:30, iar dupa amiaza intre orele 15:00-19:00;
• `n acest interval de timp din programul de lucru, la nevoie, porneste si intrerupe pompele de alimentare cu apa potabila a societatii conform programului stabilit de catre seful de sector;
• verifica zilnic starea de functionare a pompelor de la statia de pompare a apei potabile, a pompelor aflate la chesou, precum si a compresoarelor;
• `n situatia cand constata defectiuni, `mpreuna cu cellalt mecanic, intervine si rezolva problemele ivite, solicitand, dupa caz, sprijinul sefului de sector;
• la inceputul fiecarui an, cei doi mecanici folositi la eliminarea apelor acumulate in chesou, intocmesc `n scris, un program de reparatii/ revizii a pompelor, conductelor, robinetilor, motoarelor si celorlalte componente, pe care `l prezinta sefului de sector spre analiza si aprobare;
• are obligatia sa verifice periodic starea conductelor de transport a dejectiilor si apelor uzate spre batale, si sa intervina ori de cate ori este necesar, solicitand ajutorul sefului de sector pentru interventie;
• atunci cand conducerea sectorului solicita executarea unor lucrari pentru care nu are calificarea necesara, poate refuza efecturea acestor operatiuni;
• este obligat sa participe la instruiri pe linie de protectia muncii, paza si prevenirea incendiilor, protejarea mediului `nconjurator, si sa si insuseasca aceste cunostinte si sa le puna `n practica;
• solicita sefului de sector dotarea cu lanterne, pentru folosirea acestora cand este necesar;
• este interzis consumul de bauturi alcoolice si fumatul `n timpul programului de munca;
• respecta normele ISCIR impuse la instruirile periodice pe care seful de sector are obligatie sa le faca;
• La solicitarea [efului de sector, este obligat sa execute si alte lucrari gospodaresti, `n beneficiul societatii;
• respecta prevederile procedurilor sistemelor de management (SMC si HACCP);
• comunica sefului ierarhic orice aspect ce ar putea pune in pericol siguranta produselor;
• in situatie de concediu de odihna / concediu medical sau alte cauze care duc la lipsa de la locul de munca, este inlocuit de ____________________________.

Prezentele responsabilit]i [i atribu]ii nu sunt limitative, ele put^nd fi completate ori de c^te ori este necesar, prin dispozi]ii scrise sau verbale date de conducerea societ]ii.
Rspunde de orice abatere de la regulamentul de organizare [i func]ionare a societ]ii.
Nerespectarea obliga]iilor de serviciu din prezenta fi[ a postului, care au ca efect prejudicierea material a societ]ii atrage rspunderea material [i disciplinar a angajatului.
Prezenta constituie anex la contractul individual de munc al salariatului si a fost `ntocmit `n 2 (dou) exemplare originale, din care unul este `nm^nat angajatului, iar celalalt rm^ne la dosarul personal.

DIRECTOR GENERAL, COMPARTIMENT JURIDIC,

Am luat la cunostin],
Semnatura ocupantului
_______________________________