avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 660 soluții astăzi
Forum Activitate GEORGE STAHIESCU

Activitate GEORGE STAHIESCU

Răspuns la discuția Certificat casatorie dupa divort
Va multumesc tuturor pentru informatii. Intr-adevar, am imputernicit-o pe mama care s-a prezentat la Oficul de Stare Civila unde i s-a eliberat un certificat de casatorie similar cu originalul doar ca este stampilat diferit. Stampila poarta mentiunea ca aceasta casatorie s-a desfacut iar eu am revenit la numele dinaintea casatoriei.

O zi frumoasa

Răspuns la discuția Certificat casatorie dupa divort
Va multumesc pentru raspuns insa mi se elibereaza un exemplar ? Pot cere asa ceva??
Buna seara,

Sunt divortata de 4 ani si ma aflu in situatia de a ma recasatori insa cu un cetatean elvetian.
Am furnizat Oficiului de Stare Civila elvetian o serie de documente printre care sentinta irevocabila si definitiva de divort, original apostilat plus traducere legalizata apostilata, adeverinta de celibat original apostilata precum si traducere legalizata, certificat de nastere apostilat tradus si legalizat precum si alte documente.

Pentru a-mi demonstra statutul de persoana divortata, Oficiul elvetian imi cere si vechiul certificat de casatorie. Cum Dumnezeu pot sa-l obtin in conditiile in care originalul l-am depus la dosarul pentru intierea divortului??
Se elibereaza asa ceva? Eu stiu ca acel certificat de casatorie e anulat.
Mentionez ca divortul a avut loc in Romania, am fost casatorita cu un cetatean roman eu insami fiind romanca.

Va multumesc
Răspuns la discuția Statut cetatean Roman in Elvetia
Va multumesc foarte mult pentru raspuns.

In ceea ce priveste dreptul de munca...momentan nu vreau sa lucrez fiindca m-am izbit de o rigiditate si niste restrictii foarte mari din partea autoritatilor Elvetiene, chiar si in contextul in care aveam un contract de munca permanent si exista un angajator care a desfasurat procedurile aferente.
Am incercat si varianta "PFA" insa sunt foarte restrictivi si in acest sens. Fiindca nu vreau sa mi inmultesc exponential sursele de stres in perioada asta, am renuntat.

Singura "dorinta" in momentul de fata ar fi sa pot efectiv locui aici in conditiile pe care le am expus, alaturi de tatal copilului, pentru a ne implica impreuna in experienta maternitatii.
Probabil ca va trebui sa-mi declar existenta la vreun Oficiu al Populatiei din localitatea in care vom locui, impreuna cu dovada sursei lui de venit?!
Buna ziua,
Ma confrunt cu o probleme extrem de delicata, zic eu, fiind si extrem de dezorientata...ma aflu in Elvetia, am venit acum 7 luni cu un contract permanent de munca.
In timp ce mi desfasuram activitatea, in paralel, se desfasura procedura de obtinere a permisului de munca, cerere ce a fost insa refuzata pe motivul unor vicii de procedura datorate angajatorului.
In situatia respectiva am decis sa ma intorc in tara insa....ca rezultat al unei relatii pe care o am si in prezent, am aflat ca sunt insarcinata. Tatal copilului ma sustine, am decis sa avem acest copil insa aici incep marile dileme....el este cetatean Elvetian si ar dori ca acest copil sa se nasca in Elvetia...in contextul in care nu am un loc de munca fiindca nu detin forme legale, pot locui in aceasta tara impreuna cu prietenul in contextul in care el are posibilitatea materiala sa ma intretina? Exista o procedura pe care trebuie sa o urmez in acest sens?
Mentionez ca, momentan, nu ne putem casatori, el fiind implicat intr un proces de divort.
In speranta ca ma puteti ajuta sau indruma, va multumesc anticipat!
Buna ziua,
Imi puteti spune care ar fi onorariul unui avocat intr-un divort cu acordul partilor, fara minori si fara bunuri comune care sa faca subiectul unui partaj momentan?
Mentionez ca actiunea se desfasoara in Iasi!
Va multumesc!
In ce categorie as putea sa incadrez profesorul universitar? Bugetar? Trbuie sa argumentez, pentru scoala, daca functia d-lui profesor este functie publica!!!
Va multumesc!
Va rog sa ma ajutati cu raspunsul la aceasta intrebare...va multumesc!
Va multumesc mult pentru promptitudine...sa inteleg ca si primarii/viceprimarii intra sub incidenta acestei legi?!
Buna ziua,
Imi puteti spune, va rog, numarul legii care interzice cumulul pensiei cu salariul??? Nu am gasit pe internet,concret!
Va multumesc