avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 231 soluții astăzi
Forum Activitate george1972

Activitate george1972

Suntem 3 mostenitori ai unui apartament. Daca mostenitorul care sta in el , noi ceilalti avind domiciilile in alte judete, cere iesirea din indiviziune, prin sentinta judecatoreasca, ce presupune asta? Va iesi din apartament, ne va plati contravaloarea cotei noastre , in ce cuantum, cine stabileste pretul, ne da el banii, in cit timp?
Cele mai urite procese sunt acelea la care se ajunge din cauza neintelegerii fratilor.Sotul meu au mostenit impreuna cu fratele si sora lui doua apartamente. Expresia "imparte un pai la doi magari" se potriveste foarte bine. Sora lui e plecata in alta tara, a lasat imputernicire pentru vinzarea apartamentelor, au facut dezbaterea mostenirii, au obtinut fiecare act de mostenitor din care rezulta ca detin 1/3 din fiecare apartament, au vindut chiar unul, insa la cel de-al doilea apartament apare problema.Fratele cel mare sta in el. Au convenit initial sa il vinda, au gasit cumparator, au stabilit pretul , insa, ulterior acesta s-a razgindit (fratele) si nu mai vrea sa il vinda ci doreste sa ramina in el pentru ca acolo are domiciliul . Problema apare in momentul in care le ofera sotului si surorii mai mici doar jumatate din cit ar fi primit de la cumparatorul strain. Sora a inteles ca momentan nu are banii pentru a-l cumpara, a fost de acord ca sotul meu sa primeasca toata suma care i se cuvenea , dar fratele nu este de acord , ci vrea sa de-a doar jumatate si sa intocmeasca acztele de vinzare cumparare. Sotul meu este hotarit sa il dea in judecata pentru a intra in posesia mostenirii sau a valorii acesteia. Cred ca nu este singurul care procedeaza asa, insa as dori sa stiu ce presupune aceasta, ce trebuie facut, ma gindesc ca procesul va costa banii, tot din bugetul familiei noastre, cit timp dureaza, cum se incepe un astefel de proces ?
Răspuns la discuția Limita de proprietate
Care sunt reglementarile legale ? Mi-ar place sa stiu legea, articolul ...
La cine ma adresez pentru cadastru? Intabularea se face pe numele celor trei frati, right?
Casa socrilor are peretele din spate in curtea vecinilor. Anul trecut am mai ridicat un nivel peste cladirea veche, dar vecinii au avut obiectii in ceea ce priveste streasina, ca am iesit inafara mai mult decit a fost initial. (poate cu vreo 15 centimetri). Avind in vedere faptul ca ei au pavat curtea cu pavele pina in peretele casei noastre fara a ne cere voie, mi se pare putin deplasat sa aiba obiectii, mai ales ca in total de la perete streasina nu depaseste ca latime 50 de centimetri. Care este latimea prevazuta in lege?
Suntem trei frati, am facut de curind dezbaterea succesiunii in urma decesului parintilor. Am obtinut ceriticatele de mostenitor , de unde rezulta ca suntem mostenitorii a doua aprtamente. Vrem sa le vindem si sa impartim in trei . Ce trebuie sa mai facem? Trebuiesc intabulate ? Am mai auzit ceva despre ordinul prefectului (?!). Nu stim cum se procedeaza. Nu le putem vinde efectiv ?
Nu am primit dovada de reparatie pentru ca nu am fost inca anuntati cine este declarat vinovat. Masina nu mai poate fi reparata (s-a strimbat rau, mai ales sasiul si pe la directie). Este distrusa in proportie de peste 75%. Dar daca politia a inaintat propunere deincepere a urmaririi penale pentru vatamare corporala, nu inseamna ca il considera pe el vinovat? Stiam ca numai dupa ce il declara pe el vinovat pot sa cer pe asigurarea lui sa mi se repare masina, asa-i?
Acum o luna am fost implicat intr-un accident de circulatie. Din fata a intrat unul in depasire si ne-a lovit frontal. Masina noastra a fost aruncata in sant si celelalt a iesit cu ea in decor. El nu a patit nimic, in schimb noi am avut mai multe probleme.Eu fiind in stinga am avut o fractura la genunchi, copilul pe bancheta din spate a avut nasul rupt si vreo sase copci, sotia care era la volan a avut o contuzie la genunchi si a fost vinata toata. Deocamdata am formulat o plingere prealabila impotriva vinovatului, am inteles ca politia a trimis dosarul pentru propunere de incepere a urmaririi penale catre procuratura. Concret este ca noi nu stim nimic, cine este considerat vinovat, politia nu ne-a spus inca nimic.Eu am iesit din spital dar sunt inca in gips si am certificat medico-legal pentru 55 de zile.Normal ce urmeaza? Pot sa cer despagubiri? Cit se cere in situatiile astea ?