avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 735 soluții astăzi
Forum Activitate rosehusky

Activitate rosehusky

Multumesc, si unde as putea sa aflu cu ce state din UE are Romania incheiate acorduri? Si daca nu cer prea mult, si care ar fi continutul acelor acorduri?
Stie cineva unde as putea gasi lista serviciilor medicale primite in strainatate, respectiv in state membre UE, si care sa fie decontate de CAS-ul nostru, din Romania. Am cautat si pe site-ul ministerului sanatatii, si pe la CAS dar nu am gasit nici un raspuns.
Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Impozit din chirii
Multumesc!
Răspuns la discuția Taxe si impozite din chirii
Pai sincer nu stiu baza legala. Mi s-a trimis scrisoare acasa ca am de platit restante la contributii pe nu-mai-stiu-cati-ani. Sa vedeti, ca m-am dus si am platit, au mai cautat prin baza lor de date si au descoperit ca nici mai inainte de perioada specificata in scrisoarea mentionata nu era platita contributia. Si evident a trebuit sa o platesc si pe aceea, nu mai vorbesc de penalizari.X-( Ceea ce e deranjant e ca nici nu te anunta macar sa-ti spuna "Mai .... desteptule .... ai de platit atat si atat" Te lasa niste ani si dupa ai te pun si la penalizari#-o
Dar era in cadrul topicului un raspuns putin mai avizat de la un alt utilizator.
Răspuns la discuția Contributie pilonul 2 de pensie
Pai din articol nu reiese deloc, ca a cazut pilonul 2 pentru militari, ci doar ca s-a amanat pentru cand se vor da o serie de reglementari specifice. Si oricum, la cat de prost si la cat de multe prostii scrie presa din Romania, prefer sa ma bazez pe o lege decat pe un articol#-o
Răspuns la discuția Contributie pilonul 2 de pensie
Multumesc foarte mult marius323, in sfarsit o informatie clara, corecta si nu in ultimul rand legala, asa cum ii si sta bine unui forum specializat in legislatie.
Răspuns la discuția Contributie pilonul 2 de pensie
rosehusky a scris:

Buna seara,
Are cineva idee daca, dupa noua lege a pensiilor, militarii cu varsta pana in 35 de ani sunt obligati sa contribuie la pilonul 2 de pensii? Intreb acest lucru pentru ca nu am avut nici curajul si nici rabdarea (din cauze lesne de inteles#-o) pana acum sa citesc noua lege a pensiilor, in ciuda faptului ca as fi direct interesat, fiind militar si angajat al MAN. In plus, zilele trecute am fost abordat de catre un agent de vanzari al unei societati ce se ocupa si de pensii private, acesta afirmand ca mai nou, si militarii pana in 35 de ani, sunt obligati sa contribuie la pilonul 2.
Multumesc anticipat

Sa inteleg ca nu are nimic cunostinta de o posibila contributie la pilonul 2 de catre militarii sub 35 de ani? Sau poate subiectul nu face obiectul sectiunii potrivite din forum? L-as ruga pe "admin" sa-mi confirme sau infirme acest lucru...
Răspuns la discuția Contributie pilonul 2 de pensie
Bine, dar articolul este din luna octombrie 2009, cand actuala lege era (daca era) abia in stadiul de proiect#-o Intrebarea mea era, si o repet X-(, daca dupa adoptarea ei, adica a legii, (care daca nu ma inseala memoria a avut loc recent) militarii pana in 35 de ani sunt obligati sa contribuie la pilonul 2 de pensii. Sau poate o fi vreo alta prevedere legala in acest sens, nu neaparat in aceasta ultima lege mentionata de catre mine. V-as fi foarte recunoscator daca mi-ati raspunde cu informatii de actualitate si, de preferinta cu legislatia de rigoare in fata, iar nu ce apare prin articole de presa.
Multumesc anticipat,
Buna seara,
Are cineva idee daca, dupa noua lege a pensiilor, militarii cu varsta pana in 35 de ani sunt obligati sa contribuie la pilonul 2 de pensii? Intreb acest lucru pentru ca nu am avut nici curajul si nici rabdarea (din cauze lesne de inteles#-o) pana acum sa citesc noua lege a pensiilor, in ciuda faptului ca as fi direct interesat, fiind militar si angajat al MAN. In plus, zilele trecute am fost abordat de catre un agent de vanzari al unei societati ce se ocupa si de pensii private, acesta afirmand ca mai nou, si militarii pana in 35 de ani, sunt obligati sa contribuie la pilonul 2.
Multumesc anticipat
Răspuns la discuția Impozit din chirii
Si inca o intrebare, suma reprezentata de acesti '16% din 750 lei' se plateste lunar?