avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 654 soluții astăzi
Forum Activitate jewel81

Activitate jewel81

Va multumesc pentru clarificare...
O zi frumoasa!
Buna ziua,
As avea o nelamurire legata de concedierea pe motive ce nu tin de persoana salariatului:
Daca se procedeaza la concedierea unei singure persoane in baza art. 65 (1)- desfiintarea postului ca urmare a restrangerii activitatii, mai este valabila imposibilitatea angajatorului de a angaja alta persoana timp de 9 luni? Ori aceasta clauza este valabila doar pentru concedierile colective? Mentionez ca denumirea postului este aceeasi, desi competentele cerute sunt diferite (deci si fisa postului) si proiectul este diferit.
Va multumesc.
Buna ziua,
As avea cateva intrebari legate de CIM determinat:
1) Exista vreo durata minima legala a acestui CIM? Pot incheia pe o perioada de o luna jumatate?
2) Care clauze difera din CIM determinat fata de cel nedeterminat, cu exceptia duratei CIM?
3) Acest CIM pe durata determinata trebuie sa indeplineasca unul din alineatele art 81 Codul Muncii. Unde anume trebuie stipulata motivatia CIM determinat?

Va multumesc anticipat
Buna ziua,
Suntem o societate romana care are un spatiu inchirit ca sediu.Am primit azi o instiintare cum ca nu am platit aceasta taxa tocmai din 2006.
a)Este obligatorie plata acestei taxe chiar daca nu se utilizeaza?Adica nu se poate da o declaratie pe propria raspundere, ca la persoane fizice, ca nu utilizam acest serviciu?
b)Plata energiei electrice o platim in factura de consum care ne este facuta de proprietar: fiind mai multe firme in cladire, se imparte consumul. In acest caz nu ar fi trebuit ca aceasta taxa sa fie inclusa deja?
Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Restructurare - urgent!!!!!
Deci sa inteleg ca acest concediu se poate lua doar daca angajatorul ii cere si angajatul este de acord?



Răspuns la discuția Restructurare - urgent!!!!!
As avea si eu doua intrebari:
1.Poate fi angajatul obligat de angajator sa justifice absenta celor 4 ore de la serviciu cu diferite documente, cum ca a fost prezent la interviuri?
2.Poate fi angajatul obligat sa isi ia concediul neefectuat pe anul acesta in perioada de preaviz?(nr zilelor sa fie incluse in nr zilelor de preaviz)?
Buna ziua,
Desi nu sunt de formatie economica, am un pic de experienta in domeniul contabilitatii datorita actualului job; as dori sa ma specializez in acest domeniu, sa pot scrie in CV niste studii care sa fie acceptate de un angajator. Problema e ca nu prea am mult timp liber (am un program fix la actualul loc de munca), din cauza asta as prefera online sau la distanta.Ma puteti ajuta cu niste informatii?
Răspuns la discuția Decizie de incetare CIM, somaj
Motivul de restrangere a activitatii poate fi incadrat la acest articol si astfel salariatul sa poata beneficia de somaj?Ma intereseaza ca angajatul sa poata sa isi ia somajul dar si angajatorul sa fie in regula din punct de vedere legal.
Daca am inteles eu bine, desfiintarea postului respectiv care, repet este acelasi pentru mai multe persoane neconcediate, presupune ca pe viitor angajatorul sa nu mai poata angaja pe respectivul post o alta persoana o perioada de timp.Dar daca va fi un alt proiect si o sa trebuiasca atunci oameni pe functia respectiva?
Răspuns la discuția Decizie de incetare CIM, somaj
Buna ziua,
Am revenit cu cateva intrebari:
1. Incheierea CIM cu art 65 presupune doar desfiintarea postului? caci in firma sunt mai multe persoane care lucreaza pe acelasi post dar pe proiecte diferite.Doar unul din aceste proiecte a incetat...poate fi ales ca motiv restrangerea activitatii si in acest caz angajatul sa poata beneficia in continuare de somaj?
2. Am inteles ca angajatorul este obligat sa combata activ somajul: sa depuna o adresa catre Agentia pentru ocuparea fortei de munca prin care sa solicite posturi disponibile pe calificarea persoanei respective.Exista vreun numar de zile in care angajatorul trebuie sa astepte raspuns din partea acestei agentii?
Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția salariu minim brut
Tot in legatura cu acest subiect: abia acum am vazut ca la un salariat care are acum 1100 ron pe post ce necesita studii superioare, ar fi trebuit sa ii schimb salariul in 1200 ron de la 1 ianuarie 2009.
Cum pot face sa repar situatia cat mai usor si sa nu riscam vreo amenda din partea ITM-ului?Mentionez ca toate declaratiile si contributiile pe ianuarie, respectiv februarie au fost deja depuse.
Va multumesc pentru ajutor!