Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Despre CIM determinat...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Despre CIM determinat...

Buna ziua,
As avea cateva intrebari legate de CIM determinat:
1) Exista vreo durata minima legala a acestui CIM? Pot incheia pe o perioada de o luna jumatate?
2) Care clauze difera din CIM determinat fata de cel nedeterminat, cu exceptia duratei CIM?
3) Acest CIM pe durata determinata trebuie sa indeplineasca unul din alineatele art 81 Codul Muncii. Unde anume trebuie stipulata motivatia CIM determinat?

Va multumesc anticipat
1. Nu. Puteti incheia un CIM pe perioada determinata si pe o luna si jumatate.
2. Nu difera dacat durata munci.
3. In CIM, la C.Durata contractului:, sub b) determinata de ...pe perioada cuprinsa intre ... si ...,( in paranteze scrieti motivul angajarii pe perioada determinata - conform art.81).