avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 451 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Despre CIM determinat...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Despre CIM determinat...

Buna ziua,
As avea cateva intrebari legate de CIM determinat:
1) Exista vreo durata minima legala a acestui CIM? Pot incheia pe o perioada de o luna jumatate?
2) Care clauze difera din CIM determinat fata de cel nedeterminat, cu exceptia duratei CIM?
3) Acest CIM pe durata determinata trebuie sa indeplineasca unul din alineatele art 81 Codul Muncii. Unde anume trebuie stipulata motivatia CIM determinat?

Va multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 16:05, 26 Martie 2009
1. Nu. Puteti incheia un CIM pe perioada determinata si pe o luna si jumatate.
2. Nu difera dacat durata munci.
3. In CIM, la C.Durata contractului:, sub b) determinata de ...pe perioada cuprinsa intre ... si ...,( in paranteze scrieti motivul angajarii pe perioada determinata - conform art.81).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Va rog un sfat despre contractul de munca pe perioda determinata!!! teodora27 teodora27 Buna ziua, Lucrez in resurse umane si am citi zilele acetea un articol in care se spunea ca daca un salariat are incheiat un contract pe durata determinata ... (vezi toată discuția)
Cim pe perioada determinata oana13n oana13n Buna ziua, Am o nelamurire odata cu intrarea in vigoare a noului cod al muncii, am auzit ca nu se mai prelungesc CIM pe perioada determinat, se face decizie ... (vezi toată discuția)
Contractul de munca pe perioada determinata criistiina criistiina In urma cu 3 am incheiat un contract de munca pe o perioada de 3 luni de zile cu 30 de zile proba, dupa cele 3 luni m-au anuntat ca nu-mi mai reinoiesc ... (vezi toată discuția)