avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 158 soluții astăzi
Forum Activitate radu ionel

Activitate radu ionel

lucram la un centru de recuperare si reabilitate neuropsihic din judetul Calarasi com. Plataresti acest centru urmeaza sa se inchida , pana in momentul de fata nu n i sa spus nimic legat de ce sa va intampla cu noi salariatii. avem un CCM valabil in care este prevazut salarii compensatorii insa din discutiile purtate cu o parte din angajatori nu accepta ideea acestor salarii., au spus ca la o parte din salariatii se va asigura loc de munca insa nu stim care sunt criteriile si mai ales noi ca si unitate ne aflam intr o zona in care pe o distanta mai mica de 50 km nu exista ceva pentru a asigura loc de munca. in situatia in care angajatorul asigura loc de munca foarte departe peste 50 km si nu exista mijloc de transport ce solutie legala exista ?
daca prin acest aspect legat de distanta la locul de munca asigurat de angajator salariatul n e putand ajunge din lipsa de transport refuza , ce consecinte va avea ?
exista in acest moment baza legala cu privire la salariile compensatorii ?
mentionam ca in perioada starii de urgenta cat si in cea de alerta noi ca si salariati am stat izolatii in centru cate 2 saptamani respectiv 3 saptamani si nu am primit nimic indemnizatie de COVID sau izolare ?
am intrat in institutie in izolare fara a fi testati COVID nici salariatii nici beneficiarii
DORIM SA NE AJUTATI CU PRIVIRE LA SITUATIA CRITICA IN CARE NE AFLAM SI ORICE AJUTOR JURIDIC IN MOMENTUL DE FATA NE ESTE DE FOLOS.
VA MULTUMIM ANTICIPAT !
Buna ziua .

Parintii mei au cumparat in anul 2001 un teren agricol cu chitanta de mana de la un cetatean A.M.
Cand au venit titlul de proprietate,proprietar pe terenul respectiv era tatal sau A.S,La acel moment A.S era decedat iar in momentul de fata este decedat si A.M.
Mentionez ca parintii mei plateste impozitul in primarie dar pe rolul lui A.S.Am incercat sa gasesc familie,rude dar nu am reusit sa gasesc nimic,doar informatia ca ar fi 2 copii prin Germania.
Exista vreo posibilitate sa intru in posesia terenului respectiv .

Multumesc anticipat pentru raspunsuri
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Exista firma respectiva sau stampila este falsa?

Firma exista.
Dar la adresa care este declarata la ONRC exista doar un loc de casa fara constructie.

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:
Am primit chitanta cu stampila firmei doar la suma de 5000 ron.

Inteleg ca ati achitat sumele respective de banii fara niciun fel de documente?
Unde i-ati gasit? de ce ati crezut ca sunt o societate?


Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

In ce consta fapta acestei societati?


Buna ziua.

Societatea trebuia sa construiasca un cavou cu 4 cripte la care i-am dat un avans de 5000 ron.
Ulterior am decis sa achizitionez si monumentul la care am mai achitat 1500 ron.
Toate bune si frumoase pana sa inceapa lucrarile,telefoane si telefoane si minciuni.
Intr-un final a venit a sapat o groapa la care toarna un perete de ciment si a inchieiat lucrarea.
Cand am incercat sa fac contract (sa incerc sa-l fortez cu penalizari nu a mai raspuns la telefon.
L-am cautat la adresa de la onrc si nu exista nimic la adresa respectiva.
Am verificat pe portalul instantelor de judecata si surpriza ;a fost condamnat penal pentru vanzare produse fictive pe E-Bay,condamnat la inchisoare cu executare pentru conducerea unui autovehicul pe drumurile publice sub influenta bauturilor alcoolice+alte cateva procese..
Cam asta e patania mea pentru care am facut plangere penala care sper sa fie acceptata.

Multumesc.
Buna seara.
Astazi am depus o plangere penala pentru inselaciune inpotriva unei societati comerciale.
Va rog daca-mi poate explica cineva care sunt procedurile in continuare.
In cat timp se incepe urmarirea?
Medierea e obligatorie si cine o plateste?.

Multumesc
Răspuns la discuția Accident cu asigurare expirata
Proprietarul masinii este persoana fizica iar asigurarea am inteles ca este facuta de el pe numele companiei.

Multumesc
Răspuns la discuția Accident cu asigurare expirata
el a primit doar copie dupa asigurare ,pe care nu se vad urme de modificare dar la asf nu figureaza cu polita in termen de valabilitate.
multumesc
Buna ziua

In primul rand imi cer scuze daca am postat unde nu trebuie ,dar sper sa fie ok.
Am un prieten care a lucrat o perioada taximetrist la o persoana care la randul ei era subt aripa altei comanii de taxi.
In data de 11-10-2016 a avut ghinionul sa produca un accident rutier cu pagube materiale.
Toate bune si frumoase pana la asigurare,sa completat asigurarea amiabila dar cand sa ajuns la constatare a avut neplacuta surpriza sa aibe asigurarea falsificata (asigurarea avea data valabila dar la ASF polita nu figura),polita fiind valabila cu 6 luni in urma .
Astazi a primit o notificare de la compania de asigurari prin care a fost instiintat ca in termen de 15 zile sa achite suma de 12300 ron.
In acest caz cine ar trebui sa fie tras la raspundere ? el ca sofer sau compania care este trecuta in polita de asigurare?

Va rog daca ma puteti ajuta cu un sfat .

Multumesc
Buna seara
Ma numesc Radu Ionel si va rog sa ma ajutati cu cateva sfaturi.
Lucrez la o firma de productie mobila si cateva luni facem ore suplimentare di cauza fluxului mare de lucru, dar a-m fost informati ca in luna ianuarie 2011 vom sta acasa din cauza sistemului de incalzire care consuma foarte mult,sa facem economie.
Procedeaza legal tinand cont ca vom sta pe bani nostri ?
va multumesc