Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Plângere penală pentru înșelăciune împotriva ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Plângere penală pentru înșelăciune împotriva unei societăți comerciale. Ce proceduri urmează?

Buna seara.
Astazi am depus o plangere penala pentru inselaciune inpotriva unei societati comerciale.
Va rog daca-mi poate explica cineva care sunt procedurile in continuare.
In cat timp se incepe urmarirea?
Medierea e obligatorie si cine o plateste?.

Multumesc
Manuela Rășină, administrator
Medierea nu-i obligatorie, o faceti doar daca va convine.

Daca e doar un litigiu in drept civil, Politia nu va face nimic cu plangerea respectiva.
tgeorgescu, utilizator
In ce consta fapta acestei societati?
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

In ce consta fapta acestei societati?

Buna ziua.

Societatea trebuia sa construiasca un cavou cu 4 cripte la care i-am dat un avans de 5000 ron.
Ulterior am decis sa achizitionez si monumentul la care am mai achitat 1500 ron.
Toate bune si frumoase pana sa inceapa lucrarile,telefoane si telefoane si minciuni.
Intr-un final a venit a sapat o groapa la care toarna un perete de ciment si a inchieiat lucrarea.
Cand am incercat sa fac contract (sa incerc sa-l fortez cu penalizari nu a mai raspuns la telefon.
L-am cautat la adresa de la onrc si nu exista nimic la adresa respectiva.
Am verificat pe portalul instantelor de judecata si surpriza ;a fost condamnat penal pentru vanzare produse fictive pe E-Bay,condamnat la inchisoare cu executare pentru conducerea unui autovehicul pe drumurile publice sub influenta bauturilor alcoolice+alte cateva procese..
Cam asta e patania mea pentru care am facut plangere penala care sper sa fie acceptata.

Multumesc.
Inteleg ca ati achitat sumele respective de banii fara niciun fel de documente?
Unde i-ati gasit? de ce ati crezut ca sunt o societate?
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:
Am primit chitanta cu stampila firmei doar la suma de 5000 ron.

Inteleg ca ati achitat sumele respective de banii fara niciun fel de documente?
Unde i-ati gasit? de ce ati crezut ca sunt o societate?