avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 721 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Plângere penală pentru înșelăciune împotriva ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Plângere penală pentru înșelăciune împotriva unei societăți comerciale. Ce proceduri urmează?

Buna seara.
Astazi am depus o plangere penala pentru inselaciune inpotriva unei societati comerciale.
Va rog daca-mi poate explica cineva care sunt procedurile in continuare.
In cat timp se incepe urmarirea?
Medierea e obligatorie si cine o plateste?.

Multumesc
Ultima modificare: Vineri, 8 Decembrie 2017
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: Mihail Cazacioc , Consilier juridic 23:36, 9 Decembrie 2017
Medierea nu-i obligatorie, o faceti doar daca va convine.

Daca e doar un litigiu in drept civil, Politia nu va face nimic cu plangerea respectiva.
Ultima modificare: Vineri, 8 Decembrie 2017
tgeorgescu, utilizator
In ce consta fapta acestei societati?
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

In ce consta fapta acestei societati?


Buna ziua.

Societatea trebuia sa construiasca un cavou cu 4 cripte la care i-am dat un avans de 5000 ron.
Ulterior am decis sa achizitionez si monumentul la care am mai achitat 1500 ron.
Toate bune si frumoase pana sa inceapa lucrarile,telefoane si telefoane si minciuni.
Intr-un final a venit a sapat o groapa la care toarna un perete de ciment si a inchieiat lucrarea.
Cand am incercat sa fac contract (sa incerc sa-l fortez cu penalizari nu a mai raspuns la telefon.
L-am cautat la adresa de la onrc si nu exista nimic la adresa respectiva.
Am verificat pe portalul instantelor de judecata si surpriza ;a fost condamnat penal pentru vanzare produse fictive pe E-Bay,condamnat la inchisoare cu executare pentru conducerea unui autovehicul pe drumurile publice sub influenta bauturilor alcoolice+alte cateva procese..
Cam asta e patania mea pentru care am facut plangere penala care sper sa fie acceptata.

Multumesc.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Inteleg ca ati achitat sumele respective de banii fara niciun fel de documente?
Unde i-ati gasit? de ce ati crezut ca sunt o societate?
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:
Am primit chitanta cu stampila firmei doar la suma de 5000 ron.

Inteleg ca ati achitat sumele respective de banii fara niciun fel de documente?
Unde i-ati gasit? de ce ati crezut ca sunt o societate?


Alte discuții în legătură

Dobanzi si penalitati sabou sabou Buna ziua, am cumparat de la un magazin(doar cu buletinul)electrocasnice.Am platit ratele luna de luna ,dar nu in intervalul care ziceau ei ca trebuia sa ... (vezi toată discuția)
Cum procedez in caz de inselaciune? iesiredinindiviziune iesiredinindiviziune Buna ziua, cum as putea dovedi ca am fost victima unei inselaciuni? ce probe trebuie aduse? care sunt pasii legali, oficiali? cine ma poate lumina? la ... (vezi toată discuția)
Lucrare tâmplărie pvc cu avans plătit din 2017, neexecutată: plângerea penală a fost clasată, cum îmi pot recupera banii? IuliaA12 IuliaA12 Buna ziua , Ma confrunt cu urmatoarea situatie ,pe data de 27.11,2017 la recomandarea unui prieten am apelat la o persona pentru a executa o lucrare cu ... (vezi toată discuția)