avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 622 soluții astăzi
Forum Activitate alonso_first_one

Activitate alonso_first_one

Răspuns la discuția Cercetare disciplinara
Nu mi se specifica abaterile,scrie doar ca sunt chemat la sediul firmei pentru o cercetare disciplinara,ca urmare a atmosferei necolegiale si limbaj necorespunzator in timpul activitatii.Totul a inceput dupa ce am refuzat sa semnez fisa de protectia muncii,pt ca nu era semnata din iulie 2012 si nici nu mi s-a facut vreodata vreun instructaj si mi-a transmis ca am doua optiuni,fie semnez,fie imi desface contractul de munca.Pana la urma am semnat si am cedat nervos si i-am dat acel email in care i-am spus ca vreau sa imi i-au recuperari sau in caz contrar doresc plata orelor suplimentare.Ma gandesc destul de serios sa il dau in judecata pentru tot ce mi-a facut pana acum.

Buna ziua! As avea si eu o intrebare:am fost chemat la sediul firmei la care sunt angajat pentru o cercetare disciplinara,ca urmare a atmosferei necolegiale si limbaj necorespunzator in timpul activitatii.As dori sa stiu daca mi se poate desface contractul de munca sau daca mi se va da doar un avertisment pana la urmatoarea greseala.Mentionez ca i-am trimis un email sefului in care i-am spus ca va trebui sa imi dea recuperari sau sa imi plateasca orele suplimentare,limbajul a fost unul la pertu.Va multumesc si astept un raspuns.
Răspuns la discuția calcularea concediului de odihna
Imi cer scuze pentru formularea intrebarii mele.Ma intereseaza daca aceste 21 de ore sunt considerate suplimentare?Va intreb pentru ca mi s-a spus ca aceste ore nu sunt suplimentare deoarece in luna septembrie am avut concediu.Si as fi tare curios ce i s-ar putea intampla angajatorului daca nu plateste orele suplimentare(mentionez ca in 3 luni am acumulat aproape 100 de ore suplimentare) si mi s-a spus ca voi putea sa imi i-au recuperari,insa din tura mea de 24 de ore va trebui sa vin intre orele 23:00 si 7:00 la serviciu ceea ce mi se pare o aberatie totala.Va multumesc!
Buna ziua!As dori sa va intreb cum se plateste concediul de odihna.De exemplu eu in luna septembrie mi-am luat 10 zile de concediu si am lucrate 101 ore in 2 saptamani(in mod legal ar trebui 80 ore,echivalentul a 8 ore pe zi).Aceste 21 de ore se considera ore suplimentare sau nu?Va multumesc!
Buna ziua!Am primit acasa o comunicare in care mi se aduce la cunostinta faptul ca sunt amendat cu 1050 lei pentru fals in acte.Stiam ca trebuie sa imi vina amenda acasa insa m-a cam luat pe nepregatite.In comunicare scrie ca sunt obligat sa o platesc in 15 zile,dar acesr lucru imi este practic imposibil.Ce se poate intampla daca nu o platesc la timp?As putea obtine cumva o amanare macar de 30 de zile?Scria ca se va incepe procedura de executare silita in cazul in care nu o platesc in 15 zile.Va rog ajutati-ma cu un raspuns.Multumesc!
Buna seara!Acum cateva luni am fost citat la Parchetul de pe langa curtea de apel Ploiesti sub invinuirea de fals in acte,era vorba de o fisa medicala care nu era facuta pe bune.Pentru aceasta acuzatie am fost amendat cu 1050 lei.Acum cateva zile mi-a sosit acasa o comunicare de plata care nu era sigilata intr-un plic.Erau pur si simplu trei coli A4 pe care erau trecute datele mele personale,respectiv CNP,adresa ,locul de munca si era relatat pe larg motivul pentru care am fost amendat.Mie nu mi se pare normal ca datele mele personale sa fie facute oarecum publice si cred ca pana la urma acuzatia trebuia sa fie confidentiala.Mentionez ca atunci cand am primit citatia am sunat la parchet pentru a afla despre ce e vorba,insa ei mi-au spus ca acest lucru este confidential si ca ar trebui sa ma prezint personal pentru a afla despre ce e vorba,iar acum cand sunt amendat nu mai este un lucru confidential.As vrea sa fac o reclamatie pentru ca m-am saturat ca legea sa fie doar pentru unii.Va rog sa ma ajutati cu cateva sfaturi deoarece nu cred ca este normal ca cei de la posta sa stie de ce sunt eu acuzat si sa aiba acces la datele mele personale.Va multumesc si astept un raspuns.
dar oare e normal sa ma hartuiasca in asa fel din toate partile?Pana la urma cred ca as putea sa o acuz de hartuire,calomnie si santaj,ca practic ma santajeaza sa renunt la acea sesizare sau in caz contrar imi face probleme.Oricum acum astept un raspuns din partea unui superior al acestei angajate,pentru ca am sunat din nou si le-am adus la cunostinta aceasta situatie si i-am rugat sa ma anunte si pe mine cineva in legatura cu ce ganduri are acea angajata care nu cred ca mai e in toate mintile.
Răspuns la discuția Invinuit - fisa medicala falsa
Este vorba despre acelasi articol care a fost si la mine,referitor la fals in acte.Mai mult ca sigur este aceeasi problema cu fisa medicala.Sunt de parere ca au fost mii de cazuri cu fise medicale facute doar cu bani,fara sa mai treaca pe la cabinete.Probabil ca este deschis un alt dosar pentru ca am inteles ca in termen de 5 ani fapta se prescrie.Eu am facut scoala de soferi in 2006,poate ca acum sunt luati cei care au facut scoala in 2007.Sper sa nu fie altceva mai grav si va urez mult succes.
Răspuns la discuția Invinuit - fisa medicala falsa
Nu poti sa iti dai seama dupa numarul dosarului,conteaza de ce anume esti invinuit.Trebuie sa scrie pe citatie,invinuit pentru....din C.P. conteaza ce articol e trecut pe citatie.Dupa ce citesti,sa ne dai si noua un mesaj pentru a incerca sa te ajutam.O seara buna.
acum nu stiu ce sa zic,dar mi se pare ca pana la urma acea angajata e si director de sucursala.si daca totusi ma da in judecata ,de ce ma poate acuza si cum ma pot apara?