avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 817 soluții astăzi
Forum Activitate ccandrici

Activitate ccandrici

Răspuns la discuția Somaj tehnic - RSVTI
Buna ziua. Ma poate ajuta cineva cu un raspuns?
Ma intereseaza daca exista vreo posibilitate legala ca eu sa-mi indeplinesc sarcinile de RSVTI (part-time) in perioada de somaj tehnic. Pe de o parte, CIM este suspendat, pe de alta parte societatea este obligata sa asigure RSVTI !!!
Multumesc.
Buna ziua.
Ce se intampla cand o societate detinatoare de echipamente aflate sub incidenta ISCIR decide sa-si trimita in somaj tehnic o parte dintre angajati printre care si operatorul RSVTI angajat cu norma intreaga ? Precizez ca in aceasta perioada, echipamentele respective raman in functiune, au termene scadente de verificari, revizii, etc. Prin Art 15 din Legea 64/2008, societatea este obligata sa asigure RSVTI. Aceasta insa poate asigura RSVTI si cu fractiuni de norma. In acest caz ce solutii se pot aplica?
1. Societatea are dreptul sa ma cheme la servici pentru indeplinirea sarcinilor de RSVTI, (de ex. 2 ore/zi ) in contul acelorasi 75% salariu?
2. Am dreptul sa solicit o suplimentare a acestui procent sau alt fel de retributie pentru aceste servicii? (care ar fi temeiul legal, lege, art. in acest caz).
Va multumesc..
Răspuns la discuția Somaj tehnic
Multumesc pentru promptitudine. Dar daca perioada de somaj tehnic incepe inaintea perioadei solicitate de CO si se termina dupa? Poate fi intrerupt somajul tehnic?
Discuție Somaj tehnic
Buna ziua.
Ce se intampla in situatia in care un angajat are o cerere de concediu de odihna depusa si aprobata, si angajatorul, intre timp, hotaraste sa trimita angajatul in somaj tehnic o perioada care acopera si perioda solicitata de CO?
Buna ziua.Sunt asociat unic la un SRL. In ultimii ani nu am mai avut activitate fara sa declar acest lucru catre Registrul Comertului. Care este cea mai rapida si ieftina posibilitate de a scapa de acest impozit forfetar?
1.PFA-urile nu platesc acest impozit? Si daca nu, cum se poate trece un SRL pe PFA?
2.Daca suspend activitatea pe o anumita perioada nu se mai plateste acest impozit? Ce trebuie facut pentru aceasta?
3.Mai exista vreo posibilitate de a nu plati acest impozit avand in vedere ca de cativa ani am o societate doar pe hartie?
Va multumesc. ccandrici
Va multumesc pentru raspuns.
Imi puteti spune totusi in ce conditii se aplica art. 44 si anexa 4 din Legea 19/2001?.
Pentru ce categorii de lucratori, viitori pensionari, se aplica acest articol?

Va multumesc.
ccandrici
Va multumesc pentru raspuns.
Precizez ca perioadele lucrate in grupe au fost inainte de 01.04.2001. Dupa acesta data nu a mai avut grupa.
Mai am o nelamurire. Puteti sa-mi precizati articolele din lege dupa care ati calculat varsta de pensionare?
Din ceea ce am citit eu in lege rezulta o reducere totala a varstei standard cu 7 ani - respectiv 2 ani pentru perioada de gr.I conform art. 44 anexa 4 si tabelul 6 din Legea 19/2001 si 5 ani pentru perioada de gr. II conform articolului 42 tabelul 1 din Legea 19/2001.
Imi puteti spune ce este gresit in rationamentul meu?

Va multumesc.
ccandrici
Tatal meu este nascut la 06.01.1952
Vechime in munca:35 ani si 7 luni. Mai sunt si urmatoarele perioade, care nu sunt sigur daca se considera stagii asimilate.
Armata: 1 an si 4 luni
Scoala profesionala: 3 ani (nu este precizat in cartea de munca).
Concediu medical: din 15.11.2008 pana in prezent.
In aceasta perioada a lucrat 5 ani si 1 luna in grupa I (echivalat cu conditii speciale dupa 01.04.2001) si 22 ani si 11 luni in grupa II (echivalat cu conditii deosebite dupa 01.04.2001).
Va rog sa-mi spuneti care este stagiul total de cotizare si varsta la care poate iesi la pensie (limita de varsta)?

Va multumesc pentru raspuns.
Precizez ca perioadele lucrate in grupe au fost inainte de 01.04.2001. Dupa acesta data nu a mai avut grupa.
Mai am o nelamurire. Puteti sa-mi precizati articolele din lege dupa care ati calculat varsta de pensionare?
Din ceea ce am citit eu in lege rezulta o reducere totala a varstei standard cu 7 ani - respectiv 2 ani pentru perioada de gr.I conform art. 44 anexa 4 si tabelul 6 din Legea 19/2001 si 5 ani pentru perioada de gr. II conform articolului 42 tabelul 1 din Legea 19/2001.
Imi puteti spune ce este gresit in rationamentul meu? Va multumesc.