Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj tehnic
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj tehnic

Buna ziua.
Ce se intampla in situatia in care un angajat are o cerere de concediu de odihna depusa si aprobata, si angajatorul, intre timp, hotaraste sa trimita angajatul in somaj tehnic o perioada care acopera si perioda solicitata de CO?
Daca este aprobata mergeti in concediu la data fixata. Abia apoi intrati in somaj tehnic.
Multumesc pentru promptitudine. Dar daca perioada de somaj tehnic incepe inaintea perioadei solicitate de CO si se termina dupa? Poate fi intrerupt somajul tehnic?
1. In concediu de odihna nu se poate pleca asa, pur si simplu, numai fiindca sunt programat intr-o anumita perioada. Se face cerere sau bon de concediu si se aproba de angajator.
2. In perioada de "somaj tehnic" CIM este suspendat deci nu-si mai produce efectele pe acea perioada.
3. Asadat trebuie sa inceteze suspendarea CIM si apoi sa plece in CO.