Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... calcul varsta de pensionare limita de varsta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

calcul varsta de pensionare limita de varsta

Tatal meu este nascut la 06.01.1952
Vechime in munca:35 ani si 7 luni. Mai sunt si urmatoarele perioade, care nu sunt sigur daca se considera stagii asimilate.
Armata: 1 an si 4 luni
Scoala profesionala: 3 ani (nu este precizat in cartea de munca).
Concediu medical: din 15.11.2008 pana in prezent.
In aceasta perioada a lucrat 5 ani si 1 luna in grupa I (echivalat cu conditii speciale dupa 01.04.2001) si 22 ani si 11 luni in grupa II (echivalat cu conditii deosebite dupa 01.04.2001).
Va rog sa-mi spuneti care este stagiul total de cotizare si varsta la care poate iesi la pensie (limita de varsta)?

Va multumesc pentru raspuns.
Precizez ca perioadele lucrate in grupe au fost inainte de 01.04.2001. Dupa acesta data nu a mai avut grupa.
Mai am o nelamurire. Puteti sa-mi precizati articolele din lege dupa care ati calculat varsta de pensionare?
Din ceea ce am citit eu in lege rezulta o reducere totala a varstei standard cu 7 ani - respectiv 2 ani pentru perioada de gr.I conform art. 44 anexa 4 si tabelul 6 din Legea 19/2001 si 5 ani pentru perioada de gr. II conform articolului 42 tabelul 1 din Legea 19/2001.
Imi puteti spune ce este gresit in rationamentul meu? Va multumesc.
ccandrici, utilizator
Pe prima pagina a Avocatnet veti gasi un articol recent in care se relateaza ca Ministerul Muncii va creste varsta standard de pensionare, deci se va modifica Legea nr. 19/2000.

Potrivit legislatiei actuale este considerat stagiu asimilat armata; se va lua in calcul la pensie si perioada in care tatal dvs. s-a aflat in incapacitate temporara de munca. La aceasta se adauga si vechimea pentru perioadele lucrate in grupa inainte de 01.04.2001, respectiv 6 luni pentru fiecare an lucrat in grupa I si 3 luni pentru fiecare an lucrat in grupa II. Nu pot sa fac un calcul exact intrucat nu ati precizat cat timp a lucrat in fiecare grupa, anterior datei de 01.04.2001.

Aceasta in privinta stagiului complet de cotizare! In privinta varstei standard de pensionare, aceasta se reduce cu 6 ani si 6 luni pentru perioadele lucrate in grupe de munca, respectiv in conditii speciale si deosebite. Deci, tatal dvs. va implini varsta standard in iulie 2010, potrivit legislatiei actuale.

Potrivit art. 41 din Legea nr. 19/2000, in cazul tatalui dvs. varsta standard de pensionare este de 65 de ani iar stagiul complet de cotizare este de 35 de ani, pentru a beneficia de pensie pentru limita de varsta.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea

Va multumesc pentru raspuns.
Precizez ca perioadele lucrate in grupe au fost inainte de 01.04.2001. Dupa acesta data nu a mai avut grupa.
Mai am o nelamurire. Puteti sa-mi precizati articolele din lege dupa care ati calculat varsta de pensionare?
Din ceea ce am citit eu in lege rezulta o reducere totala a varstei standard cu 7 ani - respectiv 2 ani pentru perioada de gr.I conform art. 44 anexa 4 si tabelul 6 din Legea 19/2001 si 5 ani pentru perioada de gr. II conform articolului 42 tabelul 1 din Legea 19/2001.
Imi puteti spune ce este gresit in rationamentul meu?

Va multumesc.
ccandrici
Dvs., probabil, ati cumulat reducerile, ori reducerile nu se cumuleaza.
Calculul l-am facut conform Ordinului nr. 340/2001 pentru aprobarea Normelor de aplicare a prevederilor Legii nr. 19/2000, cap. B- "Pensii", sectiunea VIII- "Dispozitii tranzitorii privind pensiile", art. 44 ind. 1, alin. (2), lit. a). Aceasta reducere este cea mai avantajoasa pentru tatal dvs.
Pentru 28 de ani impliniti lucrati in grupe reducerea varstei standard de pensionare este de 6 ani si 6 luni.
In ultimul alineat al acestui articol veti gasi prevederea conform careia reducerea varstei pentru perioada lucrata in grupa I nu se cumuleaza cu reducerea varstei pentru perioada lucrata in grupa II.

Reducerea varstei standard de pensionare pentru perioada lucrata in grupa I se calculeaza, pana in aprilie 2011, conform art. 167 ind. 1 din Legea nr. 19/2000.
Ori, conform ultimului alineat al acestui articol, reducerea pentru grupa I nu poate fi cumulata cu celelalte reduceri prevazute de Legea nr. 19/2000 sau de legile cu caracter special.

Deci, si in Legea nr. 19/2000 si in Ordinul nr. 340/2001 exista prevederi exprese referitoare la faptul ca reducerile varstelor standard de pensionare pentru perioadele lucrate in grupe nu se cumuleaza.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Va multumesc pentru raspuns.
Imi puteti spune totusi in ce conditii se aplica art. 44 si anexa 4 din Legea 19/2001?.
Pentru ce categorii de lucratori, viitori pensionari, se aplica acest articol?

Va multumesc.
ccandrici
Art. 44 din Legea nr. 19/2000 se aplica persoanelor care au lucrat in conditii speciale de munca, deci ulterior datei de 01.04.2001.
Dvs. ati precizat ca tatal dvs. a lucrat in grupele I si II de munca, deci anterior datei de 01.04.2001.