avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 611 soluții astăzi
Forum Activitate catalinntn

Activitate catalinntn

Buna ziua,

Asi dori sa stiu daca incepind de anul acesta, exista obligativitatea montarii detectoarelor de gaz si la utilizatorii care nu au decat un aragaz?

Multumesc frumos.
Răspuns la discuția Donatie Apartament
Da, fratele meu este casatorit si are un copil minor. Si mai are un imobil. Mar interesa daca se poate ajunge cumva la "intoarcerea donatiei", in viitor.

Daca exista aceasta posibilitate, normal, a-si prefera intocmirea unui act de vanzare-cumparare.
Fratele meu doreste sa-mi doneze un apartament. Intrebarea este : poate revenii dupa un anumit timp(sa zicem citiva ani), asupra donatiei si sa-mi ceara apartamentul inapoi? N-ar fi mai bine sa facem un act de vanzare-cumparare, sa nu mai am nici o grija? Care ar fi, din punct de vedere legal, modalitatea cea mai sigura pt. mine?
Multumesc anticipat.
Avem o mare problema.
Este vorba de un act de vanzare cumparare a unui apartament, intre mama si fica. Pretul apartamentului, in acte, dorim sa fie de 20000 de euro. Mama este in etate de 71 de ani. Toate actele sint in regula, inckusiv Examinare la I.M.L.( pt. mama).
Practic se face doar trecerea apartamentului pe numele fetei. Blocul in care este apartamentul, este construit inainte de 1977, cu 10 etaje. Apartamentul este de 2 camere, confort 2, situat in Berceni. La ce notari ne-am interesat, ni se cer undeva intre 6000 si 9500 Ron. Peste posibilitatile noastre financiare.
Problema ar fii ca nu gasim un notar, care sa ceara un pret mai rezonabil, pt. intocmirea actelor.
Poate stie cineva vreun notar, care sa ceara un onorariu mai rezonabil.
Multe mutumiri.