avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Activitate sgvonline

Activitate sgvonline

da, toti soldatii gradati voluntari sunt cu contract! liceul am ca studii, o postliceala si sofer profesionist. am 39 ani , contract pe 3 ani facut anul trecut iar la implinirea virstei de 40 ani ne da afara fara nici-un fel de compensatii banesti, pensie, renta etc.! numai un amarit de somaj de 400 ron/luna! vechime 18 ani in mapn, am incercat o functie de civil dar spaga e mare rau, 5000 euro! iar ca subofiter am incercat si e aceeasi mafie, acolo spaga e mai mare de 5000 euro!
SUNT SOLDAT GRADAT VOLUNTAR DE 18 ANI, IN TOTI ACESTI ANI STATUTUL NOSTRU
A FOST ,,FENTAT,, DE GUVERNANTI SI PARLAMENTARI. AVEM ACELEASI DREPTURI SI
INDATORIRI CA ALTI MILITARI PINA LA UN PUNCT INSA: PROTECTIA SOCIALA! LA 40
ANI PARASIM SISTEMUL MILITAR FARA NICI-UN FEL DE COMPENSATII BANESTI, DOAR
UN AMARIT DE SOMAJ DE 400 RON! CADRELE MILITARE PARASESC SISTEMUL CU PENSIE
MILITARA DUPA NUMAI 15 ANI SI O GRAMADA DE BANI COMPENSATII SALARIALE! NOI
INSA NE UITAM LA STELE SI SUSPINAM DUPA 20 ANI DE MILITARIE! IN NICI-O TARA
MEMBRA NATO NU EXISTA UN STATUT MAI NENOROCIT CA CEL AL MILITARILOR
ANGAJATI ROMANI (SOLDATI GRADATI
VOLUNTARI)!
am observat pe forum o discutie despre dreptul la pensie al soldatilor gradati voluntari, de fapt cvasi drept la pensie pentru ca si soldatii care au facut stagiul li se considera vechime in munca perioada stagiului militar pe cind cei ce avem 18 ani vechime ca soldati gradati voluntari, nu! de ce domnilor guvernanti< senatori si deputati care va votam cu drag sa ne reprezentati? de ce domnilor generali care reprezentati militarii si mai sunteti si ,,oameni de stat,,!??? adica cei ce au slujit tara 18 ani nu au drept de pensie militara iar cei ce au ,,slujit,, tara 1 an au...??? cadrele militare au drept de pensie dupa 15 ani iar soldatii gradati voluntari nici dupa 18-19 ani nu au diminuata sau de orice fel numai pensie sau renta sa fie!!!??? pina o sa parasesc sistemul o sa am grija sa va platesc nelegiuirile cu varf si indesat! va mai mirati de ce se intimpla toate nenorocirile in armata, hoti de arme si de secrete vindute??? uitati-va la jandarmi ce statut au!!! nu-i da nimeni afara la 40 ani, nu-si bate nimeni joc de ei, numai in armata e nenorocirea asta!!! toti jandarmii au fost facuti subofiteri, noi indeplinim toate conditiile si mai mult decit atit si nu ne inainteaza nimeni in grad, ba dimpotriva, ne da afara!!! cum sa nu furi domnilor generali???