Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... statutul soldatilor gradati voluntari, pericol public!
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

statutul soldatilor gradati voluntari, pericol public!

SUNT SOLDAT GRADAT VOLUNTAR DE 18 ANI, IN TOTI ACESTI ANI STATUTUL NOSTRU
A FOST ,,FENTAT,, DE GUVERNANTI SI PARLAMENTARI. AVEM ACELEASI DREPTURI SI
INDATORIRI CA ALTI MILITARI PINA LA UN PUNCT INSA: PROTECTIA SOCIALA! LA 40
ANI PARASIM SISTEMUL MILITAR FARA NICI-UN FEL DE COMPENSATII BANESTI, DOAR
UN AMARIT DE SOMAJ DE 400 RON! CADRELE MILITARE PARASESC SISTEMUL CU PENSIE
MILITARA DUPA NUMAI 15 ANI SI O GRAMADA DE BANI COMPENSATII SALARIALE! NOI
INSA NE UITAM LA STELE SI SUSPINAM DUPA 20 ANI DE MILITARIE! IN NICI-O TARA
MEMBRA NATO NU EXISTA UN STATUT MAI NENOROCIT CA CEL AL MILITARILOR
ANGAJATI ROMANI (SOLDATI GRADATI
VOLUNTARI)!
sgvonline a scris:

SUNT SOLDAT GRADAT VOLUNTAR DE 18 ANI, IN TOTI ACESTI ANI STATUTUL NOSTRU
A FOST ,,FENTAT,, DE GUVERNANTI SI PARLAMENTARI. AVEM ACELEASI DREPTURI SI
INDATORIRI CA ALTI MILITARI PINA LA UN PUNCT INSA: PROTECTIA SOCIALA! LA 40
ANI PARASIM SISTEMUL MILITAR FARA NICI-UN FEL DE COMPENSATII BANESTI, DOAR
UN AMARIT DE SOMAJ DE 400 RON! CADRELE MILITARE PARASESC SISTEMUL CU PENSIE
MILITARA DUPA NUMAI 15 ANI SI O GRAMADA DE BANI COMPENSATII SALARIALE! NOI
INSA NE UITAM LA STELE SI SUSPINAM DUPA 20 ANI DE MILITARIE! IN NICI-O TARA
MEMBRA NATO NU EXISTA UN STATUT MAI NENOROCIT CA CEL AL MILITARILOR
ANGAJATI ROMANI (SOLDATI GRADATI
VOLUNTARI)!

Sunteti angajat pe baza de contract ?
Ce pregatire scolara aveti ?
Pentru a va da un raspuns ar trebui sa raspundeti la aceste intrebari sau sa explicati mai pe larg situatia dvs.contractuala.
Ce v-a impiedicat sa obtinenti alta slujba chiar in cadrul M.Ap.N. ?
IMilitarii angajati pe baza de contract la terminarea acestuia(daca nu este prelungit) sunt cam lasati de izbeliste.Pentru a se rezolva aceasta situatie ar trebui modiificata legea.
Radu Gabrian, Mediator
cand reveniti pe acest forum, va rugam sa nu mai scrieti cu majuscule, este impotriva regulamentului acestui forum si apoi, incercati sa raspundeti la intrebarile puse si incercam sa va fim de folos.
da, toti soldatii gradati voluntari sunt cu contract! liceul am ca studii, o postliceala si sofer profesionist. am 39 ani , contract pe 3 ani facut anul trecut iar la implinirea virstei de 40 ani ne da afara fara nici-un fel de compensatii banesti, pensie, renta etc.! numai un amarit de somaj de 400 ron/luna! vechime 18 ani in mapn, am incercat o functie de civil dar spaga e mare rau, 5000 euro! iar ca subofiter am incercat si e aceeasi mafie, acolo spaga e mai mare de 5000 euro!
sgvonline a scris:

da, toti soldatii gradati voluntari sunt cu contract! liceul am ca studii, o postliceala si sofer profesionist. am 39 ani , contract pe 3 ani facut anul trecut iar la implinirea virstei de 40 ani ne da afara fara nici-un fel de compensatii banesti, pensie, renta etc.! numai un amarit de somaj de 400 ron/luna! vechime 18 ani in mapn, am incercat o functie de civil dar spaga e mare rau, 5000 euro! iar ca subofiter am incercat si e aceeasi mafie, acolo spaga e mai mare de 5000 euro!

Actuala lege nu specifica in alt mod,decat cel aratat de dvs.modul in care sunt ajutati la terminarea contractului militarii a.b.c..
Nu toti din superiorii dvs.iau "spaga".Faceti cat mai multe rapoarte scrise si mergeti pe cale ierarhica la comandantul de arma in audienta cu memoriu scris si expuneti-i situatia dvs la incheierea contractului si este posibil sa mergeti la subofiteri sau macar sa va dea un post alternativ la p.m.c.Aratati ca ati slujit atatia ani armata si tara,aratati calificativele obtinute si ce obligatii familiare sau banesti aveti si probabil veti fi ajutat.Depuneti cat mai multe rapoarete si inregistrati-le pana ajungeti la persoana care va poate ajuta,aratandu-i ca nu av eti alte posibilitati materiale decat solda.