avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 330 soluții astăzi
Forum Activitate sweet

Activitate sweet

Buna ziua,
M-am casatorit de aproape doi ani cu un cetatean american.Din prima casatorie am o fata care poarta numele tatalui ei.Eu si actualul meu sot dorim sa schimbam numele fetei din prima casatorie cu numele sotului.Fostul sot are doar drept de vizita a fetei.Avand in vedere ca acum locuiesc in SUA cum as putea sa procedez pentru schimbarea numelui ei.Va multumesc pentru raspuns.
Răspuns la discuția Probleme cu cei din scoala
Va scriu cu indignare la ce aud.Locuiesc in SUA de ceva vreme si va spun ca aici Asa ceva nu se intampla .Poti vizita oricand copilul tau pe baza actului de Identitate .Exista bineanteles si o receptie unde poti astepta copilul si unde te legitimizi.Ceea ce se intampla in multe scoli din Romania se numeste lips a de civilizatie.Va doresc mult curaj,iar pe femeia de servici trimiteti-o acolo unde ii este treaba .Nu are ce cauta in locul portarului, nu asta e treaba ei .Puneti in vedere d-nei director ca femeia nu munceste unde ar trebui si ca sta in loc Sa lucreze, luandu-si responsabilitati care nu sunt ale ei.In SUA femeia de servici nu se ocupa de paza scolii doar de curatenie si nici nu are dreptul Sa se poarte urat cu nici o persoana care intra in scoala.Curaj

As vrea si eu o lamurire in numele parintilor mei .Ei au luat un credit acum cativa ani si nu l-au m-ai putut plati .Au fost dati spre executare silita si s-a stabilit o anumita suma de plata deoarece ei nu aveau nici un bun de confiscat.Astfel Casa de Pensii ii face tatalui meu poprire pe pensie undeva la 30 % din ea.Pe de alta parte banca la care isi are cardul de pensii ii opresc si ei o alta suma un pic mai mica in valoare decat cea oprita de Casa de Pensii.Banca in continuare ,desi tatal e executat silit si sentinta e definitiva,continua sa ii ceara mereu tatalui meu o suma min de 1000 lei lunar ca sa ii debolcheze cardul.Cateva luni la rand ,la solicitarea tatalui meu, banca i-a restituit suma de bani poprita ,zic eu ilegal(din moment ce si casa de Pensii face poprire conf sentintei). De curand banca nu mai doreste restituirea acestei sume ,ba mai mult i-a si crescut valoarea.Acum pensia tatalui meu e pe la 50 % din valoarea de pe cuponul de pensii.Intrebarea mea este cum de suma stabilita in sentinta poate fi poprita pe mai multe parti si cine ,de fapt are dreptul sa faca poprirea conf sentintei? Casa de Pensii sau Banca la care are cardul de pensii,banca ce difera de cea de la care a luat creditul.Ce e de facut in aceasta situatie ,ca tatalui meu sa i se opresca pensia doar dintr-un loc?multumesc
Răspuns la discuția prescriere datorie banca
as vrea si eu o lamurire in numele parintilor mei .Ei au luat un credit acum cativa ani si nu l-au m-ai putut plati .Au fost dati spre executare silita si s-a stabilit o anumita suma de plata deoarece ei nu aveau nici un bun de confiscat.Astfel Casa de Pensii ii face tatlui meu poprire pe pensie undeva la 30 % din ea.Pe de alta parte banca la care isi are cardul de pensii ii opresc si ei o alta suma un pic mai mica in valoare decat cea oprita de Casa de Pensii.Banca in continuare ,desi tatal e executat silit si sentinta e definitiva,continua sa ii ceara mereu tatalui meu o suma min de 1000 lei lunar ca sa ii debolcheze cardul.Cateva luni la rand ,la solicitarea tatalui meu, banca i-a restituit suma de bani poprita ,zic eu ilegal(din moment ce si casa de Pensii face poprire conf sentintei). De curand banca nu mai doreste restituirea ecestei sume ,ba mai mult i-a si crescut valoarea.Acum pensia tatalui meu e pe la 50 % din valoarea de pe cuponul de pensii.Intrebarea mea este cum de suma stabilita in sentinta poate fi poprita pe mai multe parti si cine ,de fapt are dreptul sa faca poprirea conf sentintei? Casa de Pensii sau Banca la care are cardul de pensii,banca ce difera de cea de la care a luat creditul.ce e de facut in aceasta situatie ,ca tatalui meu sa i se opresca pensia doar dintr-un loc?multumesc
Răspuns la discuția nedreptate .. divort
buna ziua,vreau sa va incurajez sa scapati de numele lui .Si eu am trecut prin asta si imi doream pastrarea numelui.Nu ii pastrati numele ,o sa va urmareasca toata viata umbra fostului sot si eu cred ca vreti sa il scoateti din mintea si sufletul dvs.V-ati gandit vreodata daca va intreaba viitorul sot sau prieten de ce ati pastrat numele ce ii veti spune?Nu sunt o problema nici diplomele ,nici prietenii care ar trebui sa va fie alaturi .NU TREBUIE in viata asta sa dati explicatii nimanui.Nici eu nu dau explicatii cand lumea ma intreaba de ce fiica mea are alt nume.Nu e treaba nimanui.Iar daca tot vreti sa explicati faceti o mica gluma pe seama divortului si aveti incredere ca ati luat cea mai buna decizie pentru viata DVS .Cel mai bine luati un avocat si sa cereti despagubiri .O sa castigati si o sa va recuperati inapoi viata .Nu luptati prea mult pt. bunuri daca acestea nu merita,nu au valoare . O sa va coste prea mult si nu merita .Va doresc o viata implinita cu multe bucurii si reusite.PS:iesiti cat mai repede din situatia asta .Va imbatraneste si va pierde din timpul pretios in care va puteti trai viata :D
Răspuns la discuția Trecerea granitei cu copii minori
VA intreb si daca doresc sa plex definitive din Tara pentru a ma casatorii cu un cetatean SUA am nevoie de acordul fostului sot pentru a lua si fetita?data mi-a fost incredintata mie sore crestere prin sentita definitiva si irevocabila dar fostul sot are drept de visits.va multumesc
Va rog frumos sa imi spuneti definitiv inseamna si irevocabil?Am o sentinta de divort cu incredintarea spre crestere a fiicei mele .la finalul sentintei scrie "definitiva prin neapelare".Are importanta la trecerea frontierei daca as vrea sa plec din tara cu copilul?.As mai vrea sa stiu daca pot cumva schimba numele de familie pe care il are copilul de la tata sau macar daca pot alatura numele meu de familie la acesta ?.Care e modalitatea de procedare? Multumesc
haideti toti pe www.inputereata.ro poate se misca ceva
si eu am o nelamurire..daca casa de pensii a incasat nejustificat banii dv. de ce nu v-au anuntat ei ca nu depuneti banii intr-un cont bun?ce au facut ei cu banii depusi de dv in acesti 5 ani? puteti cumva sa ii retrageti impruna cu dobanda de la ei ?poate puteti sa dat casa de pensii in judecata pt incasare sume nejustificate..zic si eu..oricum eu zic ca exista rezolvare...da-tii in judecata pe cei ce nu si-au facut treaba..sa va anunte schimbarea contuluidv nu aveti de unde visa acest lucru..eu am lucrat la o firma de asigurari care ulterior a fost preluata de o firma mai mare ..in acel moment toti asiguratii au fost instiintati de schimbarea contului pt plata sumelor asigurate..succes
Dragii mei ,aveti dreptate .Si eu si alti cunoscuti de ai mei gandim la fel .Trebuie sa facem ceva.Sa fim uniti.Va felicit.