avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 539 soluții astăzi
Forum Activitate alina.simo

Activitate alina.simo

multumesc frumos
buna ziua,
CCM la nivel de unitate prevede 21 zile de CO anual. angajatul si le planifica, conform legii. si ca se acorda pentru perioada lucrata.
este corect sa i se prorateze dreptul la CO, in fuctie de absente? pentru ca absentele nu sunt perioade lucrate. asta inseamna ca pana la sf anului, se poate reduce dreptul la CO.

angajatul isi consuma tot CO anual. incheie raporturile de munca inainte de sfarsitul anului. practic, a efectuat mai multe zile, decat avea dreptul, pana la data plecarii din firma. CCM prevede retinerea prin salariu, in ultima luna de angajare, a zilelor efectuate in plus, fara a se ajunge la rest de plata negativ. intrebarea este: trebuie sa retinerea sa nu depaseasca 1/3 din salariul net?
multumesc
da, nu am timp de pierdut pentru reclamatii sau alte actiuni care nu ma ajuta :)
m-am gandit si la pontaj. o sa rezolv problema.

sunt in permanenta legatura cu angajatul pentru ca este foarte speriat si ma suna de cateva ori pe zi... #-o. dar i-am spus ca nu are el de ce sa isi faca probleme, in ceea ce priveste relatia lui de munca. doar ca am impresia ca medicalele au fost acordate mai mult pentru nechef de munca si cred ca nu are o patologie cu care sa mearga la comisie. asa cum am mai spus nu am competente sa contest medicalul, ar trebui sa faca asta medicul firmei (daca exista), dar macar in problema asta nu mai este raspunzator angajatorul :))

ce parere aveti, cele 90 zile ar trebui sau nu sa aibe acelasi cod de diagnostic? nu mi-e clar daca asta inseamna tip de afectiune. sau oricare 90 zile? am inteles ca depinde de la judet la judet, cum intelege CASS si prin urmare, cum trebuie procedat.
am mai primit un sfat: as putea face reclamatie medicului la CASS.
dar nu cred ca se rezolva problema, plus ca am inteles ca macar de acum inainte, trebuie sa fim f atenti.

dar, ce este si mai ciudat, CASS mi-au raspuns ca nu stiu ce se poate face in situatia depasirii zilelor fara avizul comisiei. cumva, ei se limiteaza la faptul ca angajatorul observa si la el se opreste tot acest proces.
va multumesc
mi-am facut o imagine buna asupra problemei. o sa procedam la solicitarea updatarii acesteia in payroll.
va multumesc pentru sfaturi, f utile.
multumesc mult
Buna ziua,
situatia unui cetatean maghiar angajat cu CIM romanesc. stiu ca trebuie sa ii facem CNP.
trebuie declarat la Finante, eventual pentru a evita dubla impunere in Ro si Hu?
banuiesc ca pot sa beneficieze de deducere personala
daca doreste sa isi treaca sotia in intretinere (sotia cetatean maghiar)- ce declaratie sa completeze sotia? ca nu lucreaza cu CIM in Romania sau are alte venituri in Ro?

cum se procedeaza cu cardul European E106?

poate sa nu mai plateasca contributii de sanatate, daca face dovada ca este asigurat in HU? are optiunea sau este obligat sa fie asigurat in ambele tari?

multumesc.