avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 726 soluții astăzi
Forum Activitate zolimaier

Activitate zolimaier

Buna. Pentru un post de laborant Colegiu Tehnic, cerinta minima de studiu este absolvent liceu in domeniu. Intrebarea mea este, dacă în școala respectivă funcționează profile de silvic si economic, domeniul absolvit de candidatul pentru post trebuie sa fie fizica, chimie, biologie sau poate fi si economic sau postliceal economic ( cu fizica, chimie, biologie trecute în foaia matricola liceu)
Revocarea a fost facuta de catre biroul de circumscriptie comunala, dar eu personal nu am primit nici o hartie, am fost anuntat prin telefon da catre presedintele biroului de circumscriptie, iar cum am mai specificat la avizierul sectiei de votare apare componenta sectiei cu mine presedinte.
Buna ziua,
Situatia cu care ma confrunt este urmatoarea: am fost numit definitiv in functia de presedinte al unei sectii de votare, iar joi (31.05.2012) am fost anuntat verbal de catre presedintele BEL ca am fost contestat de un partid politic, care semnala faptul ca acum patru ani, am fost pe listele PDL, partid cu care am intrerupt orice fel de legatura (nu am platiti nici cotizatia, su nu am participat la nici o activitate organizata).
La aceasta contestatie am raspuns in scris, invocand statutul PDL care prevede radierea membrilor care nu achita cotizatia de membru.

Abia dupa stabilirea in sedinta a membrilor sectiei de votare ( eu am completat toate actele sectiei de votare) presedintele BEL a solicitat reprezentatilor partidelor politice din cadrul BEL, sa se intruneasca pentru rezolvarea contestatiei, intrunire dupa care am fost anuntat tot verbal ca sunt revocat din functie.

La intrare in sectia de votare sunt afisate si acum actele semnate de mine.

Intrebarea mea este daca s-a procedat legal in aceasta situatie si daca nu pot avea neplaceri din cauza actelor semnate de mine (fiind revocat din functie)

Va multumesc pentru Atentia Acordata!!!
Buna. Am cumparat un imobil de la consiliul local (primaria) comunei, si la intabulare m-am trezit cu o interdictie de instrainare pe 5 ani. Am cumparat locuinta pe credit de nevoi personale si am achitat integral contravaloarea imobilului, si cand am vrut sa fac refinantare pe credit imobiliar am fost respins din cauza acestei interdictii. Exista vreo solutie ca sa pot anula interdictia de instrainare?
Va multumesc pentru atentia acordata!
Poate beneficia un asistent personal de concediu de maternitate si de indemnizatia aferenta?