avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Activitate goponel

Activitate goponel

Multumesc pentru sugestii.
Vreau sa va spun ca am primit hotararea care ma instiinteaza ca am castig de cauza si obliga parata la plata sumei plus dobanda aferenta plus cheltuielile de judecata. Aceasta instiintare am primit-o la sfarsitul lunii mai. Am intrat pe portal ( just . ro braila) si am cautat exact cum mi-sa sugerat sa verific daca s-a depus recursul,si nu imi da nici un raspuns referitor la dosar. Adica , nu stiu cand va fii urmatorul proces (recursul la Galati). Va Multumesc .
Am avut un proces cu finantele pentru restitiurea taxei de poluare. Procesul a avut loc pe 21 mai la Braila, si am avut castig. Pana la ora aceasta nu am primit nici o instiintare care sa-mi spuna ca s-a depus recursul sau nu.Cum pot sa stiu daca s-a depus recursul,si can ar fii urmatorul proces. VA MULTUMESC .
Se cere atestat pentru masinile cu masa mai mare de 3,5 t. Pentru tonaj mai mare de 3,5 masina trebuie prevazuta cu tahograf Cu masa mai mica de 3.5t se poate conduce si de amator.
Sunt sofer profesionist dar nu am atestat de transport marfa. Ce sanctiuni pot evea daca ma prind conducand o masina mai mare de 3,5 t? Sau cu pot sa ma eschivez ca sa scap de sanctiuni?
Am o autoutilitara ce are greutatea proprie de 2,4 t iar greutatea totala admisa este de 3,5 t . Pot sa circul pe un drum care are interzis 3,5 t ? Daca da , ce lege ma poate lasa sa circu?. Daca nu,ce sanctiune pot avea?
Platesc caldura colectiva pe motiv ca am tevi ce trec prin apartament.Unele din tevi le-am taiat si am pus desairatoare (niste supape dupa cum mi-au spus cei care le-au montat) Eu stau la ultimul nivel si am putut sa fac aceste modificari, care nu afecteaza incalzirea centralizata. D ar mai am o teva care vine de la vecinu de vis-a-vis, si nu pot sa o tai ca il las fara caldura. Acea teava pot sa o izolez? Este vreo lege care ma obliga sa platesc cota parte la caldura? Cu teava izolata sau neizolata termic?
Mai nou vor sa scimbe la subsol instalatia de termoficare, cu tevi de polipropilena . Costurile acestei scimbari vor fi atribuite tuturor locatarilor indiferent daca au sau nu centrala termica( de apartament) pe motiv ca si noi am beneficiat de acea retea de termoficare.Corect spus ca am beneficiat de acea instalatie. Dar sa nu iutam ca si noi am participat la repararea acelei instalatii cand eram racordati la sistem centralizat si dupa . Pot fi obligat sa platesc acele cheltuieli de schimbare a instalatiei (legal) Pot sa contest acele cheltuieli de incalzire comuna si de schimbare a instalatiei(legal)
Astept indrumari. Sunt din BRAILA


VA MULTUMESC
Am copil mic de doua luni si am vazut ca la bagat la intretinere inca din prima luna. Ma refer la cheltuielile comune. Ma intreb cata mizerie poate face un bebel pe scara atunci cand urca si coboara scarile? El fiind tinut in brate.Dar cei care au animale de companie platesc ceva? Ma gandescca ca sunt fiinte si acele animale de companie .Cred ca bebelul meu nu face mai multa mizerie si galagie decat acele animale care convetuiesc cu noi in bloc. Ele au insa un avantaj. NU SUNT TRECUTE LA INTRETINERE LA CHELTUIELI COMUNE .