avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 343 soluții astăzi
Forum Activitate laura gaga

Activitate laura gaga

Buna ziua,

Constructii: cei ce au contract de mandat beneficiaza de aceleasi facilitati ca si salariatii incadrati cu CIM?

Multumesc!
Discuție Survey salarial
Buna ziua,

As dori sa stiu de unde anume pot obtine un survey salarial pentru anul 2015, survey care sa cuprinda salariul minim/salariul mediu/salariul maxim pe categorii de job-uri (pozitii).

Va multumesc anticipat
Trebuie sa disponibilizez un numar de angajati (somaj) si nu stiu daca sunt obligata sa le mai dau un salariu compensator.Daca, da, care este cadrul legislativ?
pot inscrie copilul la cresa daca sunt in concediu de ingrijire copil?
stiu ca dobanda este de 30% pe an din valoarea restantei....dobanda perceputa de catre executor.
Se poate negocia cu executorul asupra dobanzii(dobanda perceputa strict de catre executor)?
Buna ziua,
Am un credit luat pe firma si am girat cu apartamentul parintilor. De aproape un an apartamentul este in executare silita si acum am bani doar pentru a achita valoarea creditului fara a putea acoperi dobanzile acumulate la executor.
As vrea sa stiu daca pot plati doar creditul, fara a mai plati dobanda acumulata la executor.

Multumesc anticipat.
Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu un sfat. Situatia este urmatoarea: eu am tradus mai multe carti pentru o editura in baza unor contracte de drepturi de autor. In contracte este specificat ca lichidarea pentru traduceri se acorda la 60 de zile de la publicarea cartii. Eu am carti de la care au trecut 7 luni de la aparitie (si sunt number one best sellers de luni intregi in toate librariile) si nu am primit niciun ban. Editura nu este deschisa la negocieri, am trimis mai multe emailuri si am solicitat efectuarea platilor si nu am primit niciun raspuns favorabil. Care este urmatorul pas? Pot sa ii dau in judecata? La ce complet de judecata ma adresez? La cel care se ocupa de litigii de munca?
Răspuns la discuția concediu medical maternitate
Am gasit. Initial ma uitasem doar in ordonanta, nu si in normele de aplicare.
Va multumesc mult!
Răspuns la discuția concediu medical maternitate
Va multumesc mult pentru raspuns. Mi-ati putea spune va rog care este baza legala?