avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 435 soluții astăzi
Forum Activitate Ramoon

Activitate Ramoon

Răspuns la discuția Schimbare nume dupa divort
Buna ziua!

Tocmai am dat telefon la Oficiul de Stare Civila si mi s-a spus ca se poate face schimbare pe cale administrativa.

Multumesc pt info eronate!
Răspuns la discuția Schimbare nume dupa divort
Am uitat sa spun ca am divortat la notar pe cale amiabila.
Nici cu o declaratie de la el? ceva? #-o
Buna ziua,

Am o intrebare: cum imi pot relua numnele de fata dupa ce am pastrat numele de casatorie dupa divort?
Sa explic mai exact, am divortat si la momentul acela am hotarat sa-mi pastrez numele de casatorie , avand si 2 copii... intre timp m-am razgandit #-o
Se poate sa-mi reiau numele de fata? si care e procedura?
Multumesc anticipat!
Buna ziua,
Da, cam aveti dreptate... mai bine sa nu scrie.
Acum cred ca el nu vrea sa depuna el actele pt divort ca sa ma lase pe mine s-o fac.. o fi si asta o strategie.
Multumesc frumos de sfaturi si rasp!
Buna ziua,
Deci sa inteleg : nici in instanta nu scrie motivul? Eu insist pe subiectul asta :-) fiindca eu vreau sa scrie. Am eu un fix. Ca nu eu am gresit el a comis adulter si vreau sa scrie sa vada copii peste ani. :-) parca pe vremuri scria....

Multumesc!
Buna ziua,
Sumt intr-un caz similiar...cu bebe mic pe care nu l-a vrut. Am martori care pot confirma ca zicea ca nu l-a vrut si se indoia de paternitatea lui... in ac caz il pot decade din dr parintesti? Daca da el mai plateste pensia alim?
Buna ziua,
As vrea sa ma lamuriti si pe mine. As vrea sa divortez, am doi copii minori, bunuri comune nu sunt decat o masina.
Intrebarea mea este: pe sentinta, indiferent ca e la notar sau instanta, se mai scrie motivul?
Si care ar fi pasii de urmat? Mentionez ca stau rau c banii avand in vedere ca sunt in CIC...
Sotul nu prea vrea sa divorteze, nu stiu de ce...
Răspuns la discuția Hartuire amanta sotului
Adica la ce va referiti cand spuneti daca o cunosc sau nu? Adica sa stiu de ce in stare?
Răspuns la discuția Hartuire amanta sotului
Buna ziua,
Revin cu probma mea: tocmai am fost invitata maine dimineata la sectia de Pol ca duduia asta mi-a facut reclamatie... nu stiu ce a scris in ea pt ca nu am primit nimic in posta.
Spuneti-mi care e procedura? Ce trebuie eu sa fac? Banuiesc ca ea nu o sa renoasca ca arre o rel u sotul meu si face pe nenovata. Eu pot demonstra de ce am sunat-o si de ce am facut lucrurile de mai sus? Adica politia se baga la asa ceva? Sa verifice variantele?