avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 226 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters89275

Activitate ContSters89275

INFORMATIV, va pot spune la ce va ajuta certificatul de handicap accentuat

-Persoanele cu handicap accentuat beneficiaza de gratuitate pe toate liniile la transportul urban cu mijloace de transport in comun de suprafata si cu metroul.
- Persoanele cu handicap accentuat beneficiaza de gratuitatea transportului interurban, la alegere, cu orice tip de tren, in limita costului unui bilet la tren accelerat clasa a II-a, cu autobuzele sau cu navele pentru transport fluvial, pentru 6 calatorii dus-intors pe an calendaristic.
- Persoanele cu handicap grav sau accentuat beneficiaza de urmatoarele facilitati fiscale:

*scutire de impozit pe veniturile din salarii si indemnizatii de natura salariala;
*scutire de la plata impozitului pe cladire si teren;
* scutire de la plata taxei asupra autoturismelor, motocicletelor cu atas si mototriciclurilor, adaptate handicapului;
* scutire de la plata taxei pentru eliberarea autorizatiei de functionare pentru activitati economice si viza anuala a acestora;
* scutire de la plata taxei hoteliere.
si beneficati si de indemnizatie lunara, indiferent de venituri+buget personal complementar lunar, indiferent de venituri (din pacate nu cunosc suma exacta la ora actuala)
Mergeti la DIRECTIA GENERALA DE ASISTENTA SOCIALA SI PROTECTIA COPILULUI din orasul dvs. si aflati exact despre aceste drepturi (transport,bilete tren,cartela metrou) iar la DIRECTIA GENERALA DE IMPOZITE SI TAXE LOCALE pentru scutirea de impozit pentru casa

Persoanele adulte cu handicap accentuat beneficiaza de:
indemnizatie lunara, indiferent de venituri in cuantum de 166 lei;
buget personal complementar lunar, indiferent de venituri in cuantum de 68 lei.
In cazul in care creditul pentru nevoi personale este obtinut in anul 2008 iar din 2009 pana in prezent sunt incadrata cu grad de handicap grav+asistent personal pot beneficia de scutirea platii dobanzii ?? Va multumesc anticipat.
Buna ziua. In cazul in care o persoana cu certificat de incadrare in grad de handicap :grav + asistent personal , cod handicap 8,valabilitate :12 luni, depune dosarul pentru pensie de invadilitate primeste tot gradul grav+a.p ?? (bineinteles renuntand la asistentul personal de la handicap). In cazul in care nu primeste acelasi grad este indreptatita sa depuna o contestatie??
am rata lunara la [banca] de 684,00 ron pe care de 1 an de zile am reusit sa o achit din indemnizatia de somaj dar problema este ca din septembrie a.c nu o sa mai beneficiez de somaj si in situatia in care nu reusesc sa ma angajez singurul venit pe care o sa-l am v-a fi indemnizatia de care beneficiez fiind o persoana cu handicap grav cu insotitor.Se poate face poprire pe indemnizatia de handicap??Sunt clienta bun platnica la [banca] din 2002.. nu am intarziat niciodata plata ratelor....si nu as vrea sa intru in litigii nici acum. Cum sa procedez?? sa merg in septembrie sa solicit reesalonare??rog un sfat..multumesc anticipat
daca ai o adeverinta medicala de la medicul de familie.....iti pune viza..si vei lua somajul......dar trebuie sa te prezinti cat mai urgent.....si eu am fost in situatia sa nu ma prezint la data programata in 10 martie si cand m-am dus pe 15 martie...mi-a pus viza...culmea..fara sa ma intrebe nimik..cu toate ca aveam la mine o adeverinta medicala.