Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... grad de handicap / pensie de invaliditate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

grad de handicap / pensie de invaliditate

Buna ziua. In cazul in care o persoana cu certificat de incadrare in grad de handicap :grav + asistent personal , cod handicap 8,valabilitate :12 luni, depune dosarul pentru pensie de invadilitate primeste tot gradul grav+a.p ?? (bineinteles renuntand la asistentul personal de la handicap). In cazul in care nu primeste acelasi grad este indreptatita sa depuna o contestatie??
Inainte de a solicita casei de pensii sa emita o decizie de pensie de invaliditate, trebuie sa va adresati comisiei de expertiza medicala, comisie care va emite o decizie medicala.

Pensiile de invaliditate sunt de gradul I, gradul II si gradul III.