avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 831 soluții astăzi
Forum Activitate neva

Activitate neva

Multumesc , deci eu pe perioada de CIC nu sunt considerata salariata, nu? Sotul trebuie sa prezinte adeverinta ca eu sunt in concediu pt cresterea copilului? Are dreptul patronul sa refuze acest salariu, si daca refuza, se mai poate face ceva? Multumesc mult, o zi buna!
Si daca ma aflu de 1,5 ani in CIC tot sunt considerata salariata? Are dreptul patronul sa refuze plata acestei salariu? Daca refuza, se mai poate face ceva?
Buna ziua,

Intrebarea mea ar fi in legatura cu salariul mediu pe unitate platit mamei pentru fiecare nastere (Contractul Colectiv de Munca Unic la Nivel National pe anii 2007-2010
o Art. 51. - In afara de ajutoarele prevazute de lege, la care au dreptul, salariatii vor beneficia si de urmatoarele ajutoare:
 c) un salariu mediu pe unitate, platit de aceasta mamei, pentru nasterea fiecarui copil; daca mama nu este salariata, sotul acesteia beneficiaza de plata unui salariu mediu pe unitate ) si anume:

Am nascut primul copil in 30.08.2008, inainte am lucrat, am si primit acest salariu, momentan sunt in concediu pentru cresterea copilului si primesc indemnizatie, dar urmeaza sa nasc al doilea copil in martie 2010. Intrebarea ar fi cum se considera acest caz? Are dreptul sotul sa beneficieze de acest salariu mediu pe unitate?
Va multumesc anticipat pentru raspuns!

Eva

Buna ziua, intrebarea mea e in legatura cu salariul mediu pe unitate acordat mamei pentru nasterea fiecarui copil
(Contractul Colectiv de Munca Unic la Nivel National pe anii 2007-2010
o Art. 51. - In afara de ajutoarele prevazute de lege, la care au dreptul, salariatii vor beneficia si de urmatoarele ajutoare:
 c) un salariu mediu pe unitate, platit de aceasta mamei, pentru nasterea fiecarui copil; daca mama nu este salariata, sotul acesteia beneficiaza de plata unui salariu mediu pe unitate ) si anume
Eu am nascut in 30.08.2008, inainte am lucrat, am si primit acest salariu, (acum primesc indemnizatie), sunt in concediu pt cresterea copilului, dar urmeaza sa nasc al doilea copil in martie 2010, fara a ma intoarce la servici. Cum se considera acest caz? Are dreptul sotul sa primeasca acest salariu mediu pe unitate?
Buna ziua,
intrebarea mea este legata de cea de mai sus, adica daca beneficiez de 85% in loc de 600 lei si nasc al doilea copil inainte de a ma intoarce la servici, primesc in continuoare pt al doilea copil doar 600 lei sau care va fi baza din care se calculeaza cei 85% ? Si daca voi avea cateva luni de munca intre terminarea primului concediu si nastere, atunci se aduna baza lunilor lucrati cu cele de concediu?