Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariu mediu pe unitate acordat mamei pentru nasterea ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariu mediu pe unitate acordat mamei pentru nasterea fiecarui copil

Buna ziua, intrebarea mea e in legatura cu salariul mediu pe unitate acordat mamei pentru nasterea fiecarui copil
(Contractul Colectiv de Munca Unic la Nivel National pe anii 2007-2010
o Art. 51. - In afara de ajutoarele prevazute de lege, la care au dreptul, salariatii vor beneficia si de urmatoarele ajutoare:
 c) un salariu mediu pe unitate, platit de aceasta mamei, pentru nasterea fiecarui copil; daca mama nu este salariata, sotul acesteia beneficiaza de plata unui salariu mediu pe unitate ) si anume
Eu am nascut in 30.08.2008, inainte am lucrat, am si primit acest salariu, (acum primesc indemnizatie), sunt in concediu pt cresterea copilului, dar urmeaza sa nasc al doilea copil in martie 2010, fara a ma intoarce la servici. Cum se considera acest caz? Are dreptul sotul sa primeasca acest salariu mediu pe unitate?
Da, acets drept este pentru fiecare nastere.
normaal dvs trebuie sa il primiti, pentru ca sunteti inca cu cntract valabil la unitate, si desi sunteti in CIC vi se poate plati acest drept fara sa va afecteze indemnizatia de CIC.
Dar daca mama este PFA, tot sotul obtine aceasta suma?
Da, poate sotul sa beneficieze de acest ajutor in conditiile in care mama este PFA.
Plata unui salariu mediu pe unitate se acorda mamelor salariate sau sotului iar in cazul dvs. sotul poate primi acest ajutor.
Se acorda sotului numai daca mama nu este salariata ...;)