avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 768 soluții astăzi
Forum Activitate dies

Activitate dies

Discuție divort
Sunt casatorit si urmeaza sa divortez. Ne-am casatorit in tara de bastina. Avem amandoi dubla cetatenie. Prin urmare, casatoria este inregistrata si in Romania. Avem un copil minor. In timpul casatoriei am luat impreuna un apartament prin programul Prima Casa. Intrebare: Unde trebuie initiat divortul, in ce tara? In tara in care ne-am casatorit? Ce se intampla cu creditul si cu apartamentul? Cui ii revin conform legii, mentionand faptul ca amandoi pretindem la acest bun si? Copilul are un drept asupra apartamentului sau problema se discuta numai intre mine si sotie? Precizez faptul ca sotia este benefiaciarul creditului, iar eu, sotul, sunt coimprumutat. A trecut un an de la data luarii creditului si achizitionarii apartamentului. In contractul de vanzare si cumpare amandoi suntem cumparatori. Multumesc anticipat.
Am fost implicata intr-un accident rutier, in calitate de pieton. Intr-o intersectie din capitala, la o trecere de pietoni cu semafor (era verde pt pietoni) un iresponsabil care facea dreapta (avea verde si el) nu mi-a acordat prioritate si m-a lovit. Am fost dusa imediat la spital de soferul vinovat. Urmarile accidentului sunt: un picior fracturat la glezna si contuzie la o mana . In prezent beneficiez de un tratament ambulatoriu - ortopedie (piciorul fracturat este imobilizat in aparatul gipsat timp de 6 saptamani). Politia nu a fost sesizata in momentul accidentului , ci a fost anuntata de spitalul unde mi s-a acordat primul ajutor. La spital soferul s-a prezentat ca fiind insotitor si nu soferul vinovat. Eu fiind in stare de soc nu am realizat ce se intampla. Cu atat mai mult ca in acel moment gandul ca eram singura in capitala ( nici o ruda si nici unul dintre prietenii familiei nu era in Bucuresti ) ma inspaimantase si mai mult. Dupa ce am primit ingijirile medicale necesare a reusit sa ajunga la spital cumnata mea (care m-a sunat din intamplare in timp ce eram dusa la spital si a aflat de accident, in acel moment s-a indreptat spre capitala - fiind intr-o localitate la o distanta de aprox 200 km de Bucuresti), ea a aparut tocmai in momentul in care ieseam din cabinet pe un scaun cu rotile impins in graba de un asistent , am fost urcata in masina ei si adusa acasa.In timp ce eram dusa spre masina vazusem pe holul spitalului, insa nu am fost oprita, iar soferul s-a furisat rapid. Soferul vinovat a platit injectile si pastilele recomandate de medicul de la urgenta si atat. In rest nu s-a mai interesat de sanatatea mea. As dori sa procedez conform legii, insa nu stiu ce ar trebui sa fac in acest caz tinand cont de faptul ca nu s-a inregistrat nimic la politie in acea zi.Am rugamintea sa ma ajutati cu informatii utile privind rezolvarea acestui caz. Mentionez ca am toate documentele medicale, tin minte numarul masinii ( numarul masinii a cazut in momentul accidentului si soferul l-a pus langa mine in spatele masinii), numele soferului (sper ca e un nume real) si am numarul lui de telefon (sper ca nu l-a schimabt intre timp).