avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 755 soluții astăzi
Forum Activitate cata272

Activitate cata272

Buna ziua!
As vrea sa incep constructia unei case.
Pamantul este pe persoana fizica.
Casa (materialele+manopera) as vrea sa o achite firma mea .
As vrea sa stiu daca pot face un contract prin care sa specific ca persoana fizica pune la dispozitie terenul de constructie , iar firma suporta cheltuielile cu materialele si manopera. De preferinta, as vrea sa intabulez constructia pe persoana fizica. Exista aceasta posibilitate ? Ce fel de contract se poate incheia intre persoana fizica si juridica ? E nevoie sa fie in obiectul de activitate al firmei care va suporta costurile , "constructii de locuinte" ? chiar daca vreau sa construiesc cu o firma de constructii autorizata ?! Sunt interesata deoarece am inteles ca legea a fost modificata.

Va multumesc anticipat !
Buna ziua, unchiul meu a implinit virsta de pensionare in luna mai 2021. Daca nu poate ajunge sa depuna dosarul de pensionare ,care este termenul limita in care acest dosar poate fi depus?
Intrebarea mea este:In ce conditii ai dreptul sa detii o proprietate imobiliara (ex:apartament) in Romania. Trebuie sa ai cetatenie romana ? Daca da care este legea in care se specifica acest lucru.
Am castigat procesul impotriva angajatorului , care de anul trecut din aprilie si pana in iulie nu mi-a platit nici contributiile la cartea de munca ,nici salariul si nici concediile medicale. Am legalizat sentinta judecatoreasca si mi s-a spus ca trebuie sa fac 2 copii xerox pe care una sa o depun la angajator iar pe una sa imi semneze de primire . Am fost la el dar nu a vrut sa faca acest lucru. Ce pot face in acest caz?
Am inteles ca daca nu am semnatura lui pe sentinta nu pot face mai departe dosar pt executare silita . Nici acum nu vrea, cu toata sentinta data de judecatorie sa-mi plateasca cele cuvenite. Ce ma sfatuiti sa fac?
Răspuns la discuția ce pot face?
NU am avocat .Dar daca ma prezint la munca si nu imi va achita salariile si se va purta urat cum s-a purtat pana acum, eu ce sa fac sa inghit toate aceste magarii ale lui. Nu pot intra in greva, ca sa nu ma prezint la lucru pana la proces,trebuie sa existe o portita nu pot sa fiu bataia de joc a cuiva asa la infinit.

Discuție ce pot face?
Dupa cum v-am mai scris , angajatorul nu a vrut sa-mi plateasca nici lichidarea lunii aprilie si nici cele 3 luni de concediu medical , ba mai mult din decembrie nu a mai virat catre stat impozitele desi banii ii oprea din salariu, iar la un moment dat in timpul concediilor medicale mi-a trimis un preaviz in care imi comunica concedierea.Dupa numeroase sesizari la ITM , la casa de sanatate de unde am primit raspunsuri de genul ca neplata acestor drepturi reprezinta litigiu de munca iar acestea se rezolva in instanta , iar la terminarea zilelor de concediu medical m-am prezentat la servici cerindu-i a nu stiu cata oara sa -mi plateasca drepturile cuvenite, si atragindu-i atentia ca preavizul dat este nelegal ,acesta m-a poftit pe usa afara si mi-a spus ca sa iau de bun acel preaviz si ca numai am ce calca pe acolo( si multe alte amenintari), l-am dat in judecata primind termen de abia pe 17.11.2009. Acum aflind acest lucru imi trimite o recomandata prin care ma anunta ca revine asupra concedierii si ca are nevoie urgenta de mine datorita volumului mare de lucru ( desi de la colege am aflat ca e aproape de faliment),si ca nu imi poate acorda concediul fara plata pe care l-am solicitat si sa ma prezint neintarziat la munca. Ce pot face in aceasta situatie deoarece eu acolo nu mai vreau sa ma intorc dupa toatr magariile si amenintarile pe care mi le-a spus, si mai ales pt faptul ca din aprilie eu nu am incasat nici un ban pana acum , iar cartea de munca nu cred ca e platita la zi . Pot sa spun ca intru in greva pe durata nelimitata pana la solutionarea problemelor de catre instanta? Consider ca raporturile de munca sunt grav afectate si ca daca ma voi intoarce acolo imi va creea numai probleme si nici nu imi va platii salariu pt munca prestata.Ce ma sfatuiti sa fac?
Răspuns la discuția urgent!!!!
Am fost si mi-a spus ca nu mai sunt angajata lor cu data de 1 06 2009 dar cind l-am rugat sa ini mai scrie odata ca nu ma primeste la munca nu a vrut. Ce pot sa fac in aceasta situatie sa iau de bun preavizul dat in perioada concediului medical, fiiindca mi-a zis clar ca nu ma primeste, dar mi-e ca apoi nu o sa mai recunoasca.
Răspuns la discuția urgent!!!!
Am primit decit o comunicare a unui preaviz, oricum patronul este cetatean strain care a spus ca e lnu tine cont de legile noastre si oricum tot ceea ce face face dupa bunul lui plac si interesele lui. Daca am primit aceasta instiintare , eu fiind in concediu medical, la terminarea acestuia trebuie sa ma prezint la munca? Termenul dat de el de 15 zile oricum a trecut de mult, decizia de concediere nu mi-a trimis-o , eu nu stiu daca mai sunt angajata sau nu la ITM doamna care se ocupa de cartile de munca m-a trimis sa mai fac o sesizare la corpul de control, la care inca nu am primit raspuns,daca ma duc la munca mi-e sa nu patesc ceva fiindca el m-a amenintat, daca nu ma duc mi-e sa nu imi desfaca contractul pt ca am lipsit ,si sa nu mai pot beneficia de somaj,oricum el asta vrea pt ca nu a platit din Decembrie darile catre stst si cu toate controalele de pana acum tot nu le-a platit. Chiar nu stiu cau sa fac ca sa fie bine
Discuție urgent!!!!
Ce pot sa fac daca angajatorul nu vrea sa-mi acorde concediul de odihna desi se sfarseste un an calendaristic de cind sunt incadrata in munca la aceasta societate , ba mai mult sint in litigiu cu acesta si desi am facut toate demersurile necesare la toate organele competente ale statului am primit decit raspunsul ca trebuie sa ma adresez instantei , lucru care l-am si facut dar inca nu am primit termen. Mentionez ca pana acuma am fost in medical , pe care nu mi l-a platit ,iar din decembrie nu a mai platit nici impozitele pt salarii, in schimb desi eram in medical mi-a trimis un preaviz pe data de 21 iunie in care imi spunea ca in termen de 15 zile de la data primirii scrisorii imi va desface contractul de munca iar in rindul al 2 lea imi comunica caci contractul a fost desfacut cu 1 iunie. Cei de la ITM mi-au spus ca acest preaviz nu are nici o valabilitate deoarece nu contine motivul pt care mi-a desfacut contractul de munca si ca il pot ataca in instanta. Lucru pe care l-am si facut dar cum v-am mai spus inca nu am primit termen. Deci ce pot face in aceasta situatie in care in citeva zile mi se termina medicalul, la munca nu ma pot prezenta datorita relatiilor deteliorate( chiar am primit si amenintari din partea lui pe care le-am sesizat si la politie}iar concediu de odihna nu vrea sa mi-l acorde precum v-am mai spus. Acesta asteapta probabil sa nu ma prezint la lucru ca sa gaseasca motiv sa ma dea afara{ nu vrea sa-mi desfaca contractul cu somaj fiindca nu a platit darile la stat} . Iar mie toate acesta lucruri nu mi se par corecte .Astept sfatul vostru . Multumesc mult
Discuție concediu odihna
Ce pot sa fac daca sunt in conflict cu patronul si nu vrea sa-mi acorde concediul de odihna pe motiv ca nu are destul personal, pot sa intru in concediu fara plata? Oricum mi-a trimis o instiintare prin care ma avertiza ca in 15 zile imi desface contractul de munca desi nu avea nici un motiv concret si chiar daca i-am trimis control de la ITM pe acest motiv si pt neplata salariului acesta are cunostinte acolo si i-a mituit , iar pt plingerea depusa la tribunal inca nu am primit termen.Ce pot sa fac in acest caz?