avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 409 soluții astăzi
Forum Activitate alexarpad2003

Activitate alexarpad2003

Salutare,

Ieri (24.08.2015) am facut doua transferuri bancare catre o firma ce vinde moneda virtuala BITCOIN, mentionez faptul ca am mai facut fara nici o problema din acelasi cont catre aceeasi firma.

Iar astazi dimineata observ ca nu ma mai pot loga pe contul de internet banking deoarece "Utilizatorul este dezactivat temporar. Pentru reactivarea accesului va rugam sa ne contactati, iar pentru obtinerea unei noi parole va rugam sa va prezentati la cea mai apropiata unitate BT."

M-am prezentat la banca unde mi-au resetat parola si m-au pus sa semnez un act pentru acest lucru. Ajungand inapoi acasa am obeservat ca eroarea inca exista si am sunat la relatii cu clientii unde mi-au spus ca nu s-a finalizat resetarea parolei si ca trebuie sa astept putin.

Am asteptat in jur de 30 de minute dupa care am primit un telefon de la sediul la care m-am prezentat pentru resetarea parolei in care mi s-a comunicat ca am facut 2 tranzactii frauduloase catre firma X, le-am explicat telefonic ca am vrut sa cumpar monezi BITCOIN in valoare de 1000 de ron deoarece din cate am studiat eu, intr-o perioada scurta de timp valoarea lui va creste.

Au spus ca vor reveni cu un telefon, lucru pe care l-au facut si in care m-au anuntat ca trebuie sa merg la sediu din nou sa dau o declaratie cum ca nu voi mai face tranzactii cu firma X si ca cele efectuate deja nu au avut un scop fraudulos, am spus ca bine voi face face o declaratie, lucru pe care l-am si facut.

Insa cand sa plec mi-au spus sa intru intr-un birou la o doamna/domnisoara cu functie mai mare cred, pentru a da mai multe detalii despre aceste tranzactii.

Am explicat care a fost povestea cu aceste 2 tranzactii, explicandu-le ca nu am stiut ca banca transilvania nu tolereaza tranzactiile in scopul obtinerii monezii BITCOIN.

Dupa care mi s-a scos un extras de cont/card de 70 de pagini unde mi-au fost prezentate toate tranzactile facute de la 1 ianuarie 2015 si pana in prezent si ca va trebui sa spun fiecare persoana la care am trimis/primit bani cine este si ce semnifica banii deoarece eu figurez ca si student in baza lor de date, iar rulajul de 150.000 RON li se pare colosala pentru un student.

Prima oara am crezut ca nu aud bine si le-am spus ca este imposibil ca in contul meu sa fie rulati atatia bani, iar ei mi-au spus sa merg acasa si sa revin cu o foaie in care sa specific fiecare persoana cine este din extrasul de cont.

M-am enervat si am plecat acasa pentru a studia extrasele de cont.

Le-am facut o lista cu ce au dorit, in care le-am precizat si faptul ca extrasele de cont sunt si de acum aproape 3 ani, deci suma totala rulata este de acum 3 ani si pana in prezent.

Mentionez ca le-am oferit si o copie dupa certificatul de nastere, doarece mai primeam bani de la tatal meu care are acelasi nume ca si mine, iar pentru acest lucru mi-au facut copie dupa certificatul de nastere.

Pe langa certificat le-am mai dus 2 diplome care atesta ca sunt programator, iar majoritatea baniilor mi fac ca si freelancer.

Intrebarea mea este, au procedat corect ?

Trebuia sa le dau atatea explicatii ?

Au voie sa-mi blocheze contul/cardurile ?

Multumesc de atentie.
Eu sunt programator si am creat un sistem online catalog scolar.
Am fost la diferite scoli cu o oferta ( 10 lei / luna de elev ) in care ma ofeream eu sau alta persoana sa intoducem saptamanal notele si absentele. Totul a fost ok pana in momentul in care m-au intrebat daca am dreptul de a avea acces la cataloagele insitutilor scolare. Aici m-am blocat, nu prea cunosc legile astea si v-as intreba cum as putea trece peste acest obstacol ? O firma nu ar fi o problema, insa mai departe ce ar trebui sa fac ? Cum as putea capata o licenta pentru asa ceva ? Practic eu as avea contracte incheiate direct cu scolile si cu parintii.
Răspuns la discuția Site de vanzare online
Nu stiu ce sa spun, nu sunt in masura sa dau un raspuns concret. Eu am vandut multe accesorii fara facturi, facturi insa faceam la cei cu firme pentru asi deconta TVA-ul . Atata timp cat nu implementezi un sistem cu plata card pe site nu vad unde ar fi problema. Exemplu : dai anunt in ziar ca vinzi un telefon vechi de 10 ani, clar nu mai ai factura la el, iar ca sa faci alta iti trebuie firma sau ma rog pfa, gasesti un client, il trimiti cu ramburs, il plateste, iti vin banii si gata. Corectati-ma daca gresesc.
Răspuns la discuția Drepturi legale
Se poate inregistra ca platitor de TVA prin optiune de la inceput sau pe parcurs ca orice firma.
Răspuns la discuția Drepturi legale
PFA-ul poate fi si platitor de TVA.
Răspuns la discuția Site de vanzare online
Sunt admin la un site care vinde atv-uri, scutere, motociclete etc online. Treaba sta in felul urmator : iti afisezi produsele pe site, utilizatorul isi face cont ( completeaza adresa, nr tel , etc ), iar ulterior i se face factura proforma, dupa ce ai confirmarea banilor le trimiti pachetul . Totul e legal, iar in legatura cu platformele astea gratuite nu stiu sincer cat sunt de ok pentru ca nu le-am testat. Eu am facut singur tot sistemul. Daca nu vrei cu facturi, poti trimite colet cu ramburs ( posta romana, fan curier, etc )
Discuție Drepturi legale
Eu cu partenerul meu vreau sa deschidem o mica afacere pentru inceput. Vrem sa facem o firma cat mai mica dar sa avem drepturi legale amandoi ( 50 % - 50 % ) . Ce ne recomandati ? Noi ne-am gandit la un PFA cu imputernicire pe celalalt. Care poate sa imi spuna care sunt costurile ? Vrem sa putem rupe facturi, sa fim platitori de TVA , sa putem face contracte de publicitate .Ce forme de impozitare sunt pe venit/profit ? Mentionez ca nu prea suntem in cunostiinta . Afacerea se va referi la un site de turism pe care oamenii isi pot pune cabane etc. Doresc mai multe detalii, mentionez ca nu detinem sediu.
Inca nu stiu, astept rezultatele. Am baut cam 3 pahare de vin si 2 beri de 0,33. Mentionez faptul ca ma oprit dupa 10 minute dupa ce am baut ultimul pahar de vin.
Buna ziua. Sambata spre duminica seara am fost oprit de un echipaj de politie si m-au pus sa suflu in fiola, lucru ce l-am refuzat. Am fost condus la spital pentru recoltare de sange. Mi sa luat o singura proba de sange, si nu am fost intrebat sau informat pentru o a doua recoltare. Credeti ca pot face contestatie?
Revin dupa o perioada nebuna de tot. Deci cum ziceam mai sus, am avut un accident, mi s-a constatat ca e dauna totala si asteptam sa ma sune cei de la rci leasing pentru a le spune ca doresc sa raman eu cu epava. Insa surpriza, primesc un mail de la ei in care mi se spune ca epava a fost scoasa la licitiatie si cumparata de un anumit domn din Bucuresti caruia deja i sa dat imputernicire sa vina sa ia masina care era inca in posesia mea. Am zis ca e imposibil asa ceva, i-am sunat si au inceput sa ma minta ca pe mine m-au intrebat daca vreau sa raman cu epava si bla bla bla. Am zis ca bine, m-am consultat cu un "avocat" si le-am facut o adresa in care i-am rugat sa-mi trimita un act semnat de mine de unde sa reiese ca eu sunt de acord ca epava sa fie scoasa la licitatie. Au cam clacat la faza asta si le-am spus scurt si la obiect, doamna dumneavoastra ati auzit de justitie ? M-am mai certat cu ei inca vreo 20 de min, iar dupa accea am primit factura proforma in mail si am achitat epava. Intrebarea mea este, pentru ca nu inteleg aici, si asi dori ca cineva sa ma lumineze daca poate, daca eu am cumparat epava de ce imi mai opresc 1000 de euro pentru uzura masinii, bani pe care trebuiau asiguratorii sa mi dea inapoi. Deci practic dupa calculele lor eu mai aveam de primit 3 milioane inapoi + contractul de leasing achitat si inchis.