avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 147 soluții astăzi
Forum Activitate riky_riky

Activitate riky_riky

sunt cercetat de politie pentru o delapidare, plangerea este facuta de firma unde am lucrat eu. Plangerea a fost facuta in noiembrie 2009, iar eu am fost suspendat din functie cu art 52 lit.c ..... Ma mai pot angaja cu carte de munca acuma, in prezent?......
angajatul chiar daca a plecat din firma respectiva mai poate fi acuzat de ceva?
se da faptul: un angajat nou la o societate care este in pragul falimentului , angajat fara gestiune pe fisa postului achizitioneaza marfa de la diferite societati in numele firmei, emitand si bilete la ordin pentru marfa respectiva. el dupa cateva zile isi da demisia din firma dar marfa o ia cu el, fara ca seful sau sa stie. demisia i se aproba.
daca societatile care iau dat marfa vad ca nu isi pot recupera banii angajatul cu pricina ce probleme poate sa aibe, ce consecinte urmeaza?
va rog frumos dati-mi niste raspunsuri
Răspuns la discuția un sfat urgent
da ma consider deoarece eu iam luat
am si eu o nelamurire si nu stiu cum sa o scot la capat.
sunt agent de vanzari si am in gestiunea din masina mai multa marfa pe care o vand.
la ultimu inventar sa observat o lipsa din marfa pe care o aveam in valoare de aproximativ 8000 euro, marfa pe care eu am luato si am folosito in scopuri personale. seful de o saptamana ma tot ameninta ca daca nu ii dau banii cat mai repede merge la politie si face plangere, cel mai nasol lucru este ca el nu poate dovedi lipsa mea din marfa prin acte pentru ca ar intra in evaziune fiscala. precizez ca vinde multa marfa la negru, pe care nu are facturi de intrare in firma dar pe care eu le facturam mai departe la clientii finali, are contabilitate paralela, lucreaza in stil suveica pe mai multe firme deodata.......si lista poate continua.
dupa parerea dumneavostra sa il las sa mearga la politie? precizez ca iam dat in scris ca imi pare rau de prejudiciiu adus si incerc sa il remediez. numa ca am nevoie de ceva timp (1 an). daca pe parcursul procesului iii dau toata suma inapoi sau toata marfa si el isi retrage plangerea ce consecinte ar urma?
va rog eu sa ma sfatuiti
Răspuns la discuția ajutati-ma cu un raspuns va rog
am inteles acuma, multumesc.
Dar dupa parerea dumneavoastra ce credeti ca mi-a admis: 2 weekenduri ? sau sarbatorile?
eu sunt reclamantul intr-un dosar pentru o ordonanta presedentiala privind vizitarea minorului.
acuma 2 zile, judecatorul a ramas in pronuntare si ca solutia a dat urmatoarea : "se admite in parte ordonanta presedentiala"
tin sa precizez ca am cerut urmatoarele : 2 weekend-uri pe luna sa iau copilul la mine la domiciliu
o saptamana de Pasti si 2 sapt, de Craciun si anu nou
cheltuieli de judecata,.


Va rog explicatimi si mie ce inseamna raspunsul dat de judecator.
Vreau si eu sa chem niste martori in divortul pe care il am, dar nu stiu cum sa formulez cererea. Va rog daca ma puteti ajuta.
Răspuns la discuția nelamurire
Da urmatoarul termen este in Septembrie .....am fost de 2 ori la tribunal pana in prezent dar sotia nu sa prezentat decat la a doua infatisare, si si atunci a cerut amanarea ca avocatul ei a trebuit sa plece din localitate. Vreau totusi ca sa pot lua copilul cel putin o zi pe saptamana la mine acasa. Credeti ca pot obtine prin cerere motivata?
Discuție nelamurire
Buna ziua. am si eu o intrebare si poate ma si ajutati cu un sfat.
Sunt in divort cu sotia si este un minor la mijloc.... urmatorul termen de judecata este in septembrie.
Cum trebuie sa procedez ca sa pot sa imi vad si eu copilul (tin sa precizez ca sotia mi-a interzis sa imi mai vad copilul) pana se da sentinta irevocabila????