avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 490 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... delapidare.......nelamurire
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

delapidare.......nelamurire

sunt cercetat de politie pentru o delapidare, plangerea este facuta de firma unde am lucrat eu. Plangerea a fost facuta in noiembrie 2009, iar eu am fost suspendat din functie cu art 52 lit.c ..... Ma mai pot angaja cu carte de munca acuma, in prezent?......
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 23:30, 17 Martie 2010
Art 52 CIM poate fi suspendat din initiativa angajatorului in urmatoarele conditii
c) in cazul in care angajatorul a formulat plangere penala impotriva salariatului sau acesta a fost trimis in judecata pentru fapte penale incompatibile cu functia detinuta,
pana la ramanerea definitiva a hotararii judecatoresti

Avand in vedere ca puteti sa va angajati in domeniul /activitatea ,alta decat cea pentru care sunteti judecat,conditionat de interesul angajatorului,teoretic va puteti angaja

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Casier cercetat penal str8 str8 Buna. Se poate sa mentine in functie un casier care este cercetat intr-un dosar penal pentru delapidare, delapidarea fiind pt. functia pe care este ... (vezi toată discuția)
Suspendare cim ca urmare a plingerii penale facute de catre angajator sau informare preaviz concediere in urma desfiintarii posturilor? veronapetrona veronapetrona Am doua angajate cercetate pentru fals, uz de fals si delapidare; am depus plingere penala pentru a putea suspenda CIM -ul celor doua in luna decembrie; acum ... (vezi toată discuția)
Suspendare cim plangere penala pentru motive care nu au legatura cu functia detinuta vicentiu.gurlui vicentiu.gurlui Este legala suspendarea CIM daca angajatorul a formulat plangere penala impotriva salariatului pentru motive care nu au legatura cu functia detinuta ? Din ... (vezi toată discuția)