Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... delapidare.......nelamurire
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

delapidare.......nelamurire

sunt cercetat de politie pentru o delapidare, plangerea este facuta de firma unde am lucrat eu. Plangerea a fost facuta in noiembrie 2009, iar eu am fost suspendat din functie cu art 52 lit.c ..... Ma mai pot angaja cu carte de munca acuma, in prezent?......
Art 52 CIM poate fi suspendat din initiativa angajatorului in urmatoarele conditii
c) in cazul in care angajatorul a formulat plangere penala impotriva salariatului sau acesta a fost trimis in judecata pentru fapte penale incompatibile cu functia detinuta,
pana la ramanerea definitiva a hotararii judecatoresti

Avand in vedere ca puteti sa va angajati in domeniul /activitatea ,alta decat cea pentru care sunteti judecat,conditionat de interesul angajatorului,teoretic va puteti angaja