avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 422 soluții astăzi
Forum Activitate mmica

Activitate mmica

Buna ziua,
Vreau sa stiu cum trebuie procedat in cazul unei persoane incadrata conform certificatului in gradul de handicap Grav cu asistent personal, care incaseaza bani pentru un asistent personal si care solicita legitimatie cu acces gratuit atat pentru el cat si insotitor, insa, acesta din urma ( insotitorul ) sa nu fie mentionat cu nume. Persoana in cauza doreste eliberarea unei legitimatii pe care sa apara doar termenul de Insotitor. Cum trebuie procedat in acest caz?
Conform Art.21 din legea 448 , adultii cu handicap grav / accentuat precum si persoana care-l insoteste beneficiaza de gratuitate.... Chiar daca pe certificatul care atesta gradul de handicap nu apare CU insotitor / asistent personal?
Apare undeva ca pentru a preintampina folosirea legitimatiei de insotitor / asistent personal de catre cei care nu au acest statut, trebuie sa fie completam numele persoanei?
Răspuns la discuția Comisia de disciplina
Multumesc!
Sunt personal contractual intr-o institutie publica, subordonata aparatului central. Deoarece "m am trezit" membru in comisia de disciplina, doresc sa stiu in ce baza /cum se constituie aceasta comisie alcatuita din presedinte, secretar si 2 membri+ supleantii acestora? Ca si functionare, ne ghidam dupa codul muncii CAPITOLUL 2 - Răspunderea disciplinară?
Buna ziua,
Se poate face proces verbal intre angajati de predare - primire a unor bunuri care trebuiesc predate de la o tura la alta? Este vorba de bunuri care pot fi usor sustrase de clienti, bunuri care au o valoare destul de mare ( 140 euro bucata )!
Daca da,puteti sa-mi spuneti cum ar trebui formulat?
Discuție Rambursare bani
Buna ziua,
Am mare nevoie de ajutor in solutionarea a doua probleme.
1. In cazul in care sunt operator vanzare bilete si am vandut unei persoane bilete pt spectacolul din seara aceasta, dar cu 15 min inainte de inceperea spectacolului cumparatorul solicita anularea biletelor si rambursarea banilor aferenti.... eu sunt conditionata de lege sa fac acest lucru ?
2. In cazul filmelor care au fost clasificate N15 ( nerecomandat sub 15 ani )de catre CNC exista o lege care sa ti interzica sa vinzi ( tu ca si operator )/ sa cumperi ( ca si parinte al copilului mai mic de 15 ani) in cazul in care ai informat ( in cauza operatorul ) sau ai fost informat ( parintele ) ?
Astept sa fiu lamurita.
Desi lucrez la stat, activitatea nu poate fi intrerupta...Totalul orelor de munca/saptamana este 40 si sunt destui angajati.
In cazul in care se lucreaza sambata, duminica si luni sunt zile libere.
Desi se considera ca nici o alta zi din saptamana nu se compara cu sambata/duminica....nu a existat si nici nu exista posibilitatea dublarii orelor din zilele de sambata/duminica si nici o recompensa de ordin material .
Ce prevede Codul muncii?
1.orele de sambata si duminica se dubleaza?- adica 8 ore sunt pontate ca fiind 16?
2.exista o " egalitate" intre sambata/duminica si oricare alta zi din saptamana?

Răspuns la discuția Sfaturi divort
Asa cum v-au precizat si colegele mele, sotul braveaza. Asa suntem noi barbatii, uneori e si un motiv pentru care ne iubiti, sau macar pentru care suntem atragatori o perioada.

Explicatia este laudabila...motivul insa..." braveaza".... pentru ce? Cand iubesti nu trebuie sa compari, pentru ca asta inseamna ca deja ai ochit ceva mai bun... nu tb sa legi pe cineva de tine/ sa-ti impui punctul de vedere/ sa minti/ sa ameninti .... totul poate fi altfel daca nu ne agatam de temerile noastre.
Prin intrebarile puse am cautat raspuns .Poate ca eram prea furioasa... Nu doresc separare. Nu doresc insa 2 copii chinuiti de disputele parintilor dar nici de separarea lor...Intradevar sunt familii cu probleme mult mai grave ... sper ca nu am abuzat de timpul dumneavoastra.
Multumesc tuturor pentru raspunsuri.
Răspuns la discuția Sfaturi divort

Ma iertati, dar cred ca de fapt vreti doar sa incercati marea cu degetul, un pic. Nu pare ca aveti un motiv de divort si nici ca atui luat o astfel de hotarare, dar vreti sa stiti din vreme cum stau lucrurile ca sa aveti argumente intr-o eventuala viitoare cearta conjugala. Este adevarat?


Recunosc, tentative de divort au mai fost... chiar si scurte separari.... recunosc totodata ca este mai bine sa actionezi in cunostinta de cauza decat sa te arunci cu capul inainte.Gresesc cu ceva ?
Răspuns la discuția Sfaturi divort
Poate totusi salariul sa ma dezavantajeze? Nu doresc separarea copiilor. Daca sotul nu va putea sa obtina copiii va dori sa ia macar unu.
Problemele noastre sunt de alt gen ( neincredere, gelozie, control,subordonare, ori de cate pofteste i mi spune sa plec la parintii mei daca nu-mi convine). Daca in afara locuintei nu este violent din punct de vedere verbal, ba din contra este f atent ce sa fac?
Doresc sa plec la parinti iar la partaj sa solicit unul din cele 2 apartamente-unul de 2 altul de 3 camere.Il doresc pe cel de 2 camere pentru ca pe mine ma intereseaza sa am unde sa stau dupa divort.
Doresc sa stiu daca:
1.in cazul in care parasesc domiciliul conjugal alaturi de copii(inaintea intentarii actiunii de divort)voi avea de suferit cumva
2.pot sa obtin custodia celor 2 copii,chiar daca salariul meu net este de 900 lei? sotul obiecteaza ca nu-i voi putea creste corespunzator si drept urmare va solicita el custodia
3.pot obtine ceva in urma partajului proprietatilor dobandite dupa casatorie,intrucat sotul doreste sa declare ca au fost achizitionate din banii "mamei si surorii lui"(desi nu este adevarat).Uneori ameninta ca decat sa-mi revina ceva la partaj mai bine le vinde pe nimic/face imprumut la camatari si gireaza cu proprietatile pentru a le pierde.Ce pot sa fac?